Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Szefowie największych amerykańskich linii lotniczych poprosili administrację prezydencką Joe Bidena o „natychmiastową interwencję" przed planowanym na środę wdrożeniem technologii 5G w pobliżu głównych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Przewoźnicy ostrzegają o tragicznych konsekwencjach dla transportu i gospodarki.
Po apelem wysłanym do Białego Domu podpisało się dziesięciu największych przewoźników w USA. Obawiają się oni, że sygnały 5G będą zakłócać technologię lotniczą, w tym wysokościomierz na pokładach samolotów.

- W przypadku rozmieszczenia w pobliżu pasów startowych, sygnały 5G mogą zakłócać kluczowe wyposażenie bezpieczeństwa, na którym piloci polegają podczas startu i lądowania przy niesprzyjającej pogodzie – napisała w oświadczeniu linia United Airlines.

Ostrzegła także, że obawy dotyczące bezpieczeństwa mogą prowadzić do „znacznych ograniczeń" dla samolotów. Dotyczą one m.in. lotnisk w Houston, Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco i Chicago.

W tej sprawie trwają rozmowy między liniami lotniczymi a branżą telekomunikacyjną. Operatorzy komórkowi już wcześniej zgodzili się na opóźnienie wprowadzania technologii 5G w okolicach portów lotniczych, aby w tym czasie przeprowadzić dokładne badania. Ten termin upływa w środę, a wciąż brak jest wiarygodnych danych. Linie lotnicze apelują więc o kolejne przesunięcie terminu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty