Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Mija rok od zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Według ostatnich sondaży znajduje się on w najgorszym położeniu w swojej dotychczasowej kadencji. Właśnie opublikowano najnowsze badanie na ten temat. To niepokojący znak dla Demokratów desperacko próbujących utrzymać większość w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Sondaż instytutu Gallupa wskazuje, że poparcie społeczne Joe Bidena wynosi zaledwie 40 procent, a 56 procent wyraża dezaprobatę. To najgorzej w ciągu ostatnich 12 miesięcy i znacznie poniżej jego średniej która wynosi blisko 49 procent.

Patrząc historycznie to podobny wynik jaki po roku urzędowania miał Bill Clinton i 10 punktów lepszy od Donalda Trumpa, ale - jak zgodnie podkreślają najważniejsze amerykańskie media - to marna pociecha. Wśród zwolenników Demokratów, partii z której wywodzi się prezydent, w styczniu 2021 roku Joe Biden cieszył się poparciem 98 procent pytanych, teraz ta liczba spadła 82.

Stacja CNN pisze, że nie trzeba geniusza politycznego, żeby zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Połączenie trwających wzrostów Covid-19 wywołało pytania dotyczące wczesnego przekonania, że Biden i jego zespół opanowali pandemię.

Późnym latem wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu przebiegło w katastrofalny sposób wywołując pytania o przywództwo prezydenta nad polityką zagraniczną USA. Ponadto problemy z łańcuchem dostaw i rosnąca inflacja utrudniły codzienne życie przeciętnego Amerykanina.
Relacja Jana Pachlowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty