Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Krystian Maj / KPRM
Fot. Krystian Maj / KPRM
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wobec tego, że Polska weszła w piątą falę zakażeń koronawirusem, rząd podejmuje środki zaradcze.
Będą to: zwiększenie liczby łóżek covidowych, zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe, zwiększenie możliwości testowania - wprowadzenie od 27 stycznia darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa w każdej aptece.

Ponadto każdy pacjent powyżej 60. roku życia, zakażony koronawirusem będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu.

W pierwszym etapie przewiduje się zwiększenie liczby łóżek covidowych do 40 tysięcy, w drugim - do 60 tys., a w kolejnym etapie będzie możliwość hospitalizacji w każdej placówce w kraju.

Premier ponownie apelował o szczepienie się przeciwko COVID-19. - 80-90 procent zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron - mówił.

Szef rządu poinformował także o skróceniu do siedmiu dni okresu przebywania w kwarantannie. - Chcemy utrzymać wszystkie inne świadczenia medyczne - zadeklarował.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zostaje powołana Rada do spraw Walki z COVID-19, która zastąpi dotychczasową Radę Medyczną. W nowej Radzie mają pracować specjaliści z różnych dziedzin - także niemedycznych, tak, by przygotowywać kraj do wychodzenia z pandemii. Nowej Radzie doradzać ma część osób, która wcześniej działała w Radzie Medycznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty