Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. WOT
Fot. WOT
Trzy nowe brygady oraz jednostka specjalna "Gryf". To najważniejsze plany dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej na najbliższe miesiące.
Utworzenie brygad w Warszawie, Chełmie i Przemyślu zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wiosną ubiegłego roku.

Rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak wyjaśnia, że obecnie tworzenie nowych brygad wchodzi w decydującą fazę. Są omawiane szczegóły działania poszczególnych struktur.

Do głównych zadań brygady, która powstanie w Warszawie, będzie przygotowanie żołnierzy do działań obronnych w mieście. Z kolei brygady nadburzańska i przemyska będą skupione na działaniach wspierających ochronę wschodniej granicy Polski.

W dowództwie WOT trwają również przygotowania do formowania jednostki "Gryf". Na razie wojsko nie chce zdradzać szczegółów. Wiadomo tylko, że będzie to struktura blisko współpracująca z jednostkami specjalnymi z wojsk operacyjnych.

W tym roku mija pięć lat od samodzielnego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej jako nowego rodzaju sił zbrojnych. W szeregach WOT służy obecnie około 30 tysięcy żołnierzy. Służba w formacji jest ochotnicza, dzięki czemu można łączyć pracę zawodową z byciem żołnierzem. Po pierwszym szkoleniu powstawowym żołnierze są wzywani do wykonywania zadań głównie w weekendy. W trakcie pandemii służba ta wygląda często inaczej, bo żołnierze wykonują zadania wspierajace służby cywilne każdego dnia. Obecnie do walki z koronaworusem jest kierowanych każdego dnia kilka tysięcy osób, służących w tej formacji.
Rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak wyjaśnia, że obecnie tworzenie nowych brygad wchodzi w decydującą fazę. Są omawiane szczegóły działania poszczególnych struktur.
W dowództwie WOT trwają również przygotowania do formowania jednostki "Gryf".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty