Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / qiipqiipfly (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / qiipqiipfly (CC0 domena publiczna)
Unia Europejska skarży Chiny do Światowej Organizacji Handlu za restrykcje wobec Litwy. Pekin zablokowały import z Litwy z powodu otwarcia biura Przedstawicielskiego Tajwanu.
Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną ich część. Unia Europejska nazwała działania Chin dyskryminującymi i niezgodnymi z prawem. Podkreśliła, że szkodzą one eksporterom nie tylko na Litwie, ale i w całej Unii, ponieważ ich celem są litewskie produkty eksportowane z innych krajów na jednolitym rynku.

„Wszczęcie postępowania przeciwko Chinom w ramach WTO nie było łatwą decyzją, ale nie widzimy innego wyjścia” - napisał w oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. Podkreślił, że wielokrotne próby rozwiązania sporu w ramach dwustronnych negocjacji zawiodły i dlatego Unia zdecydowała się złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu. Wiceszef Komisji dodał, że Unia jest zdeterminowana działać jednomyślnie i szybko, by chronić integralność jednolitego rynku, ale równolegle będzie kontynuować wysiłki dyplomatyczne, by załagodzić sytuację.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty