Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska wraz z unijnymi krajami pomoże Ukrainie wyeksportować zboże na światowe rynki po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów.
W Brukseli opublikowano plan przewidujący utworzenie tak zwanych korytarzy solidarnościowych. Przed rosyjską napaścią Ukraina była jednym z największych eksporterów zboża do Europy, Afryki czy na Bliski Wschód. Wykorzystywała czarnomorskie porty, które teraz są zablokowane przez Rosję.

Komisarz do spraw transportu Adina Valean podkreśliła, że zablokowanie portów przez Rosję zagraża ogólnoświatowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i istnieje pilna potrzeba ustanowienia innych szlaków.

- 20 milionów ton zboża musi być wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy. Przed nami więc gigantyczne wyzwanie. Tysiące wagonów ze zbożem i ciężarówek czeka po stronie ukraińskiej na granicach z Polską i Rumunią. Średni czas oczekiwania na przejazd przez to 16 dni, a na niektórych przejściach granicznych bywa 30 dni - powiedziała Adina Valean.

Plan Komisji zakłada udostępnienie przez unijne kraje dodatkowego towarowego taboru kolejowego, unijnych portów i statków oraz samochodów ciężarowych. Zdaniem Brukseli ukraińskie transporty z żywnością powinny być traktowane priorytetowo. By ułatwić koordynację Komisja utworzy platformę logistyczną, by kraje wyznaczyły punkty kontaktowe. Natomiast by zachęcić unijne państwa do działania Komisja ma zbadać możliwości wprowadzenia dodatkowych gwarancji finansowych.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty