Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Rakieta Atlas V ostatniej nocy wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Wynosi ona na Międzynarodową Stację Kosmiczną kapsułę "Starliner".
To bezzałogowy lot testowy. Dwa poprzednie były nieudane. To kolejny etap podboju kosmosu przez prywatny sektor. Rząd Stanów Zjednoczonych już od dekady chce je skomercjalizować.

Start rakiety nastąpił bez żadnych przeszkód. W tym miejscu niebo nad Florydą nad przylądkiem Canaveral było bezchmurne. Kapsuła na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotrze w około 24 godziny od startu. Najważniejszym elementem jej testowego lotu będzie dokowanie. To prawdziwy sprawdzian dla całego przedsięwzięcia.

Boeing, po firmie Elona Muska SpaceX, jest drugim przedsiębiorstwem, które zaangażowało się w program komercyjnych lotów w kosmos. Jeżeli wszystko się powiedzieć to w kapsule będą mogli znaleźć się zarówno zawodowi astronauci, jak i kosmiczni turyści. W przypadku sukcesu, "Starliner" będzie mógł być wykorzystany około dziesięciu razy. To dlatego, że producent obawia się, że na orbicie pewne elementy kapsuły mogą zdecydowanie szybciej się niszczyć, a pewne usterki nie zostać z tego powodu wykryte.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty