Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Patriot to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
Patriot to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
Polska kupi sześć kolejnych baterii Patriot w ramach realizacji programu obrony powietrznej "Wisła".
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek w tej sprawie zapytanie ofertowe, które zostanie skierowane do rządu Stanów Zjednoczonych. Minister Błaszczak mówi, że to początek drugiego etapu programu pozyskania wyrzutni. W ramach drugiego etapu Polska chciałaby pozyskać trzy dywizjony, czyli sześć baterii Patriot. Do tego zakup radarów dookólnych, wyrzutnie i zapas pocisków rakietowych. Do tego polska strona chciałaby też kupić pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Umowa na dostawy amerykańskich wyrzutni Patriot została podpisana wiosną 2018 roku. Uzbrojenie z USA jest podstawą polskiego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu o kryptonimie "Wisła". W ramach podpisanej cztery lata temu umowy jeszcze w tym roku trafi do Polski pierwsza bateria Patriot, a kolejna w 2023.

Kontrakt z 2018 roku przewiduje dostarczenie do naszej armii wyrzutni uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy będą zintegrowane z nowym, opracowywanym obecnie także dla amerykańskich wojsk, systemem zarządzania polem walki IBCS.
Minister Błaszczak mówi, że to początek drugiego etapu programu pozyskania wyrzutni. W ramach drugiego etapu Polska chciałaby pozyskać trzy dywizjony, czyli sześć baterii Patriot. Do tego zakup radarów dookólnych, wyrzutnie i zapas pocisków rakietowych. Do tego polska strona chciałaby też kupić pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty