Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Do tej pory do Archiwum Pamięci swoje zbiory przekazało ponad 1600 osób i instytucji. źródło: https://archiwumpamieci.pl/
Do tej pory do Archiwum Pamięci swoje zbiory przekazało ponad 1600 osób i instytucji. źródło: https://archiwumpamieci.pl/
Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX wieku.
Prezes IPN, Karol Nawrocki mówił podczas konferencji prasowej, że po 5 latach funkcjonowania projektu Archiwum Pamięci przyszedł czas na jego rozwój i poszerzenie działalności.

- Intensyfikujemy działania wokół tego szczególnego projektu: jest nowa strona internetowa i nowe rozwiązania na tej stronie internetowej - sprawi, że wiele pamiątek, mam ogromną nadzieję, do nas trafi. Poszerzamy także działalność projektu na te kontynenty, na których nie było jeszcze Instytutu Pamięci Narodowej: Amerykę Południową, Nową Zelandię i myślimy także o tym, aby zaopiekować się dziedzictwem w Indiach - zaznaczył prezes Nawrocki.

Dyrektor Archiwum IPN, Marzena Kruk wyjaśniała, że rozwijając projekt Archiwum Pamięci, Instytut chce ułatwić poszukiwania pamiątek i proces ich przekazywania do zbiorów IPN. Ma temu służyć między innymi nowoczesna strona internetowa.

- Staraliśmy się tak przygotować stronę internetową, aby była łatwa w obsłudze dla wszystkich użytkowników, wszystkich tych, którzy będą poszukiwali informacji w jaki sposób zabezpieczyć zbiory archiwalne, ułatwiliśmy także możliwość przekazywania dokumentów - dodała.

Marzena Kruk wyjaśniała, że każdy, kto zgłosi się do Instytutu z informacją, że posiada jakieś archiwalia i chce je przekazać zostanie otoczony profesjonalną opieką.

- Skontaktujemy się z każdym, każdemu odpowiemy i nawet jeżeli przechowywane przez nich zbiory nie będą odpowiadały temu czym zajmuje się IPN, to pomożemy znaleźć muzeum, które te zbiory pozwoli zabezpieczyć - powiedziała.

Na stronie internetowej można znaleźć już opracowane zbiory, które trafiły do Archiwum IPN, a także wysłuchać podcastów stworzonych z treści zawartych w przekazywanych dokumentach, listach czy pamiętnikach.

Do tej pory do Archiwum Pamięci swoje zbiory przekazało ponad 1600 osób i instytucji.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty