Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin/ Archiwum]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin/ Archiwum]
O 15 miliardów złotych wzrośnie w tym roku finansowanie systemu ochrony zdrowia - zapowiedział minister Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że dodatkowe 7 miliardów złotych będzie przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego od lipca oraz 3 miliardy na zwiększenie wyceny i ilości świadczeń zdrowotnych.

"Szpitale przekraczają limity zapisane w ryczałtach, co oznacza, że odbudowa zdrowia publicznego w dobie postcovidowej nabiera tempa" - wskazał minister. Dodał, że resort chce promować te podmioty, które przyczyniają się do odbudowy zdrowia publicznego.

"Dlatego w ramach limitów, które mają szpitale gospodarujące środkami w formie ryczałtu, limity zostaną zwiększone o 10 procent. Według szacunków to dodatkowo 3 mld złotych w ujęciu rocznym" - powiedział minister Niedzielski.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak mówił, że dodatkowe 5 miliardów złotych trafi do szpitali powiatowych, która są szpitalami pierwszego kontaktu dla mieszkańców.

"Staramy się podnieść atrakcyjność realizacji świadczeń w chirurgii ogólnej, w internie, a także świadczeń związanych z porodami. Cel nasz jest taki, by szpitalom opłacało się przyjmować pacjentów, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie" - zaznaczył prezes Nowak.

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że nakłady na zdrowie od 2015 roku podwoiły się. Wtedy wynosiły 70 miliardów złotych, a plan budżetowy na obecny rok, to ponad 160 miliardów złotych.
"Szpitale przekraczają limity zapisane w ryczałtach, co oznacza, że odbudowa zdrowia publicznego w dobie postcovidowej nabiera tempa" - wskazał minister.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreślił, że dodatkowe 5 miliardów złotych trafi do szpitali powiatowych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty