Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Dziś ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Izba zajmie się między innymi poselskim projektem ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Dzięki niemu uczniowie klas IV szkół publicznych i niepublicznych otrzymają własne laptopy, a nauczyciele w szkołach publicznych bony na zakup laptopów.

Odbędzie się też drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Regulacja przygotowana przez posłów PiS przewiduje zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego z 2/3 liczby sędziów do 9. Zmniejsza także pełen skład Trybunału z 11 sędziów do 9.

Sejm będzie też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura będzie równa minimalnej emeryturze, która w tym roku wyniesie 1588 złotych i 44 grosze brutto.

Do świadczenia w tej wysokości uprawnieni będą seniorzy, którzy pobierają świadczenie do 2900 złotych brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Zgodnie z projektem rząd będzie mógł zwiększyć wysokość świadczenia powyżej kwoty emerytury minimalnej. Zakłada również, że rząd rozporządzeniem będzie decydował o tym, w jakim terminie zostanie wypłacona. W tym roku ma to nastąpić na przełomie sierpnia i września. Świadczenie otrzyma ponad 8 milionów osób.

Posłowie rozpoczną też prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy on wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur.

Na 17 zaplanowano głosowania, między innymi nad poprawkami Senatu wniesionymi do rządowej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, czy ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty