Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL
źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV będą wykonywane u dziewczynek i chłopców urodzonych w latach 2010 i 2011 dwoma dostępnymi na rynku preparatami. Jeden z nich to szczepionka dwuwalentna, a drugi: dziewięciowalentna.
Decyzję o wyborze szczepionki pozostawiono rodzicom. Ogłosili to premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
Szczepienia rozpoczną się 1 czerwca, ale jutro będą uruchomione zapisy. Rodzic może zapisać dziecko na bezpłatne szczepienie przeciwko HPV poprzez infolinię, internetowe konto pacjenta lub w przychodni.

Profesor Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie powiedział, że wybór produktu ma drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie ma natomiast stopień objęcia populacji szczepieniem. Według niego oba produkty wykorzystywane w programie szczepień przeciw HPV mają bardzo podobny profil bezpieczeństwa.

"Stopień objęcia populacji sczepieniami będzie czynnikiem, który będzie warunkował to, jak wiele Polek i Polaków uniknie w przyszłości zachorowań na nowotwory związane z HPV" - powiedział.

Dodał, że zgodnie z celami Światowej Organizacji Zdrowia ideałem byłoby objęcie szczepieniami 90 procent populacji. Zapisy Narodowej Strategii Onkologicznej mówią natomiast o zaszczepieniu około 60 procent populacji. Profesor podkreślił, że "z punktu widzenia zdrowia publicznego, według danych WHO i oceny AOTMiT, nie ma danych mówiących o ewidentnych różnicach między produktami".

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami szyjki macicy i innych narządów płciowych.

Zalecane są zarówno dziewczętom jak i chłopcom.
Relacja Barbary Góry (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty