Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Czternasta emerytura na stałe, zniesienie opłat na państwowych autostradach oraz wprowadzenie świadczenia wspierającego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W Sejmie zakończyły się głosowania nad trzema dużymi projektami ustaw.
Projekt dotyczący autostrad znosi opłaty za przejazd na odcinkach zarządzanych przez państwo, dla samochodów o masie do 3,5 tony. Nie dotyczy to tras, które są w zarządzie prywatnych spółek.

- Ustawa wprowadza również zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu - przypomniał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Za przyjęciem ustawy głosowała znacząca większość posłów - tylko 13 było przeciw i dziewięciu się wstrzymało. Podobnie duże poparcie uzyskał projekt ustawa prowadzającej na stałe czternastą emeryturę. Przeciw było tylko 12 posłów, 6 wstrzymało się od głosu.

Prawo do czternastej emerytury w pełnej wysokości będą mieć seniorzy, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 2900 złotych brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę.

- Pierwsza wypłata- już w tym roku - mówił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Sejm w głosowaniach przyjął również rządowy projekt ustawy o świadczeniu wspierającym dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie będzie przysługiwać osobom od 18. roku życia. - Przywróci im to podmiotowość - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Projekt zmian przewiduje również zmianę w świadczeniu pielęgnacyjnym - będzie przysługiwało na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie, a nie tylko na jedno. Opiekun pobierający świadczenie będzie miał możliwość dorabiania bez limitu.

Wszystkimi tymi projektami teraz zajmie się Senat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty