Ich praca miała pomóc w lepszym rozumieniu lokalnych i regionalnych wyzwań - mija 40 lat działalności Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jego pracownicy w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" opowiedzieli o początkach tworzenia się tej dziedziny nauki.
Z okazji Jubileuszu 40-lecia Instytutu Socjologii od godziny 12.30 prowadzone będą wykłady dotyczące wyzwań społecznych w regionie oraz socjologii i sztuki.
Edycja tekstu: Jacek Rujna
Choć Instytut Socjologii otworzył swoje drzwi dla studentów - ci - przynajmniej na papierze - nie zostawali socjologami - mówi prof. Maciej Kowalewski, kierownik Instytutu Socjologii.
- Na początku nasi absolwenci mieli na dyplomie wpisane ukończenie politologii ze specjalnością socjologia. Później, już normalnie, na dyplomie pojawiła się socjologia - przypomniał.
Tym, co łączy pierwsze lata działania instytutu i czasy obecne jest duże zainteresowanie tematyką morską - dodaje dr Robert Bartłomiejski, wicedyrektor Instytutu Socjologii.
- Tematy morskie są bardzo bliskie, chociaż nie zawsze, nie w każdej dekadzie było takie same natężenie. Można powiedzieć, że po transformacji, po 1989 roku, kiedy kryzys przechodziła cała gospodarka morska, również i socjologia morska go przechodziła - przyznał.
Edycja tekstu: Jacek Rujna