Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Europejskie koncerny naftowe mocno zarobiły na wojnie w Iranie. Według "The Economist" i Reutersa, ich wyniki są lepsze niż rezultaty amerykańskich rywali. Powodem są handel ropą, zabezpieczenia cenowe i położenie aktywów.
Największa różnica dotyczy handlu ropą. Koncerny BP, Shell i TotalEnergies przez lata zbudowały duże działy tradingu i dlatego w czasie wojny mogą kupować i sprzedawać ropę oraz paliwa tam, gdzie brakuje dostaw. BP podał za pierwszy kwartał 3,2 miliarda dolarów zysku, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. TotalEnergies zanotował 5,4 miliarda dolarów.

Amerykańskie koncerny mają większą produkcję, ale słabsze możliwości handlowe. „The Economist” pisze też o stratach księgowych na zabezpieczeniach cenowych. Chevron i Exxon musiały je rozpoznać od razu, gdy ceny ropy gwałtownie wzrosły. To osłabiło ich kwartalne wyniki.

Cieśnina Ormuz jest główną drogą eksportu ropy z Zatoki Perskiej. Reuters podaje, że po wybuchu wojny poza rynkiem znalazło się ponad 13 milionów baryłek dziennie, czyli około 13 procent światowej podaży.

Autorka edycji: Joanna Chajdas
Relacja Wojciecha Cegielskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty