Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Podpisanie umowy między Pomorzem Zach. (Olgierd Geblewicz w środku) a Newagiem, który reprezentował prezes Zbigniew Konieczek (z prawej). Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Podpisanie umowy między Pomorzem Zach. (Olgierd Geblewicz w środku) a Newagiem, który reprezentował prezes Zbigniew Konieczek (z prawej). Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Podpisanie umowy między Pomorzem Zach. (Olgierd Geblewicz z lewej) a Newagiem, który reprezentował prezes Zbigniew Konieczek (z prawej). Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Podpisanie umowy między Pomorzem Zach. (Olgierd Geblewicz z lewej) a Newagiem, który reprezentował prezes Zbigniew Konieczek (z prawej). Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin]
Kosztują ćwierć miliarda złotych, a ich produkcja właśnie rusza pełną parą. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz w poniedziałek podpisał z Newagiem umowę kupna 17 nowoczesnych pociągów.
Pierwsze z nich trafią na Pomorze Zachodnie już w maju 2017 roku. Podczas konferencji prasowej marszałek Geblewicz podkreślał, że to już kolejne w ostatnich latach tak duże zamówienie województwa, a głównym celem jest wymiana starych i zużytych pociągów na nowe.

- Ponad pół miliarda złotych już zainwestowaliśmy w regionalny tabor i w chwili obecnej inwestujemy kolejne ćwierć miliarda. To są wielkie kwoty, ale mam nadzieję, że docenią to mieszkańcy województwa korzystając z pociągów jako środka lokomocji w drodze do pracy, szkoły czy w wyjazdach nad morze - mówił Geblewicz.

Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag dodał, że dzięki tym inwestycjom Pomorze Zachodnie będzie miało najnowocześniejszy tabor w całym kraju.

- Rok 2018 bardzo blisko, a wtedy będzie pan jedynym marszałkiem województwa, który będzie miał nowy tabor. Jest to niesamowita rzecz, która jeszcze nikomu w Polsce się nie udała. Cieszę się, że tak będzie właśnie w Zachodniopomorskim, a jeszcze bardziej się cieszę, że będą to pociągi Impuls - stwierdził Konieczek.

Prace przy produkcji pociągów dla naszego województwa już trwają. - Nie będzie to prototyp, bo pociąg trzyczłonowy już jeździ między Opolem a Wrocławiem. Został przebadany, więc nie trzeba będzie czekać na homologację. Zostanie ona dostarczona z pierwszym pociągiem - zapewniał prezes Newagu.

Marszałek Geblewicz podkreślił, że województwo może w każdej chwili zamówić dodatkowe 10 pociągów, więc przetarg może być jeszcze większy.

- Może nie będzie to w sumie 27 pociągów, ale trochę mniej. Tego jeszcze nie wiemy, ale mamy furtkę prawną, która będzie nam umożliwiała rozszerzenie zadania. Wszystko będzie zależało od tego, jakimi funduszami będziemy dysponowali i jakie będzie zapotrzebowanie - wyjaśnił.

W sumie po torach województwa zachodniopomorskiego jeździ już blisko 50 nowych bądź niedawno zakupionych pociągów.
Podczas konferencji prasowej marszałek Geblewicz podkreślał, że to już kolejne w ostatnich latach tak duże zamówienie województwa.
Zbigniew Konieczek dodał, że dzięki tym inwestycjom Pomorze Zachodnie będzie miało najnowocześniejszy tabor w całym kraju.
Z homologacją nie będzie problemu - zapewnił prezes Newagu.
Olgierd Geblewicz o możliwym powiększeniu zamówienia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty