Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Projekt łuku tryumfalngo Cud nad Wisłą 1920. źródło: Studio twórcze Marka Skrzyńskiego
Projekt łuku tryumfalngo Cud nad Wisłą 1920. źródło: Studio twórcze Marka Skrzyńskiego
Zamiast "łuku tryumfalnego" w stulecie Bitwy Warszawskiej budujmy pomniki, które będą służyć społeczeństwu - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.
Pytaliśmy o pomysły odbudowy pałacu Saskiego w Warszawie czy o upamiętnienie bitwy z bolszewikami w 1920 roku, co uchroniło naszą państwowość, a Europę - od eksportu rewolucji w wydaniu radzieckim.

Zdaniem Kotuli lepiej brać przykład z Finlandii, która na stulecie swojej niepodległości wybudowała bibliotekę.

- Takim pomnikiem mogłaby być nowoczesna szkoła, dobra biblioteka... Podobają mi się pomysły wdrażane w krajach skandynawskich; żeby ten pomnik nie był budowlą, na którą można patrzeć i podziwiać z powodów estetycznych, szczególnie, jeśli jest ona tak duża i monumentalna, ale by to było coś praktycznego, co może przysłużyć się społeczeństwu, a co niesie za sobą pamięć o tych ważnych wydarzeniach - postulowała.

Temat pomnika pojawi się także na wtorkowej sesji szczecińskiej rady miasta - radni zgodzili się w ubiegłym roku, że na 100-lecie odzyskania niepodległości należy uczcić marszałka Józefa Piłsudskiego. Na razie jednak toczy się dyskusja, gdzie taki monument powinien stanąć.
- Takim pomnikiem mogłaby być nowoczesna szkoła, dobra biblioteka... Podobają mi się pomysły wdrażane w krajach skandynawskich; żeby ten pomnik nie był budowlą, na którą można patrzeć i podziwiać z powodów estetycznych, szczególnie, jeśli jest ona tak duż

6 komentarzy

Co prawda gość programu naucza języka obcego, ale widać, że obce są inne kraje, skoro nie wie, że najsłynniejsze symbole na świecie, jak chociażby Statua Wolności, czy Wieża Eiffla, to nie szkoła lub biblioteka...
jakaś chora pomnikomania u pisowców...
Nie ma pilniejszych wydatków?
Już KOMUNIŚCI BYLI OD WAS LEPSI - stawiali szpitale-pomniki!
A PiS co? PiS zamyka oddziały szpitalne.
Patrząc zaś na to zdjęcie mam jedno skojarzenie: JA jestem Groot! :))
Jakoś nie przypominam sobie pani Kotula żebyście za swoich rządów i ze swoim prezydentem budowali szkoły czy biblioteki, co to za bełkot. Chyba tylko dla Nowaków. Pewnie po co nam pomnik Bitwy Warszwskiej jak mamy na miejscu Pałac Stalina czy niedaleko za Odrą Reichstag. Był taki słynny jegomość co mówił że polskość to nienormalność, i dotarł do umysłów Nowaków plujących na cokolwiek co nasze.
To skoro PiS też nie buduje to gdzie ta "dobra zmiana"?
@Janek .N
Brak wiedzy, albo ... zła wola.
Z uprzejmości powiem, ze w Pana przypadku - niewiedza ... tak jak i obsesja nie boli.
Organami założycielskimi szpitali są:
starosta dla szpitali powiatowych,
marszałek dla szpitali wojewódzkich,
Ministerstwo zdrowia dla szpitali klinicznych.
@SLAKOL - to "wasze" to nie jest nie tylko polskie, to nie jest nawet normalne!
wam ciągle roją się mesjanistyczne wizje narodu wybranego, rasy panów i Übermenschów.
Ogarnijcie się

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty