Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Najstarszy dokument dotyczący jej rodziny pochodzi z 1772 roku. Alicja Byszewska ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Sławnie i Agata Myślińska ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Sławnie wygrały konkurs historyczno-genealogiczny pt. "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?"
Nagrody dla uczestników wręczono w piątek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Pisałam o swoim prapradziadku Antonim Cabanie. Rodzina Cabanów, bo na tym skupiłyśmy się w pracy, pochodziła z Huty pod Częstochową, obecne województwo śląskie. Najprawdopodobniej przybyli jako osadnicy z Austro-Węgier. - Babcia zawsze mi opowiadała historie ze swojej młodości. Prababcia została wywieziona do Niemiec i tam poznała swojego męża - opowiadały uczestniczki konkursu.

Genealogia, czyli poszukiwanie swoich korzeni staje się coraz bardziej popularna w Polsce, jak zapewniał Wojciech Wilski, prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego "Pomerania".

- Staje się to coraz bardziej modne, są kraje takie jak na przykład Stany Zjednoczone, gdzie genealogia to jest jedna z ważniejszych nauk pomocniczych w historii. Oni tam bardzo często poszukują tożsamości, my natomiast tożsamość mamy, ale warto o niej nie zapominać i coraz bardziej ją pogłębiać, budować - mówił Wilski.

Konkurs zorganizowano po raz trzeci. Patronat nad nim objął wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, Archiwum Państwowe w Szczecinie i Koszalinie oraz Kuratorium Oświaty.
- Prababcia została wywieziona do Niemczech i tam poznała swojego męża - opowiadały uczestniczki konkursu.
- Oni tam bardzo często poszukują tożsamości, my natomiast tożsamość mamy, ale warto o niej nie zapominać i coraz bardziej ją pogłębiać, budować - mówił Wilski.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty