Autobusem komunikacji miejskiej przez strefę ochronną w Świnoujściu - takie rozwiązanie problemu części mieszkańców kurortu zapowiedział w piątek zachodniopomorski wojewoda.
To możliwe, dzięki opinii po konsultacjach spółki Gaz System ze Strażą Graniczną. Propozycja trafi teraz do na biurko prezydenta Świnoujścia - mówi Zbigniew Bogucki. - Jest możliwość czasowego wprowadzenia transportu dla mieszkańców i turystów. Transportu nadzorowanego przez strefę, a więc z obszaru poza strefą do parkingu przy plaży, który - jak przypomnę - jest poza strefą.
Miasto Świnoujście wraz ze spółką Gaz System i Strażą Graniczną miałyby wyjaśnić, na czym dokładnie polegałby nadzór.
- Bezpieczeństwo Polski w żadnej mierze nie może być kwestią negocjacji i kompromisu, strefa ochronna wokół terminalu LNG w Świnoujściu zostaje utrzymana - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej o wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze podejście i podejście przede wszystkim profesjonalnych służb strzegących bezpieczeństwa państwa i strzegących bezpieczeństwa Polaków w kontekście chronienia tego szalenie istotnego fragmentu infrastruktury krytycznej.
W zasięgu strefy znalazła się prowadząca do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej ul. Ku Morzu, co uniemożliwiało mieszkańcom i turystom dostęp do atrakcji i plaży na Warszowie.
Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby te uciążliwości był jak najmniejsze. Jest możliwość czasowego wprowadzenie transportu turystów nadzorowanego przez strefę - dodaje wojewoda.
- Będą rozmowy między Strażą Graniczną a Prezydentem Miasta czy Samorządem Świnoujścia. Jeżeli te rozmowy zostaną sfinalizowane, to wtedy ten ruch będzie mógł być realizowany z obszaru poza strefą przez ulicę Ku Morzu do plaży warszowskiej i oczywiście z powrotem tak, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać w sposób możliwie najbardziej szeroki przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - powiedział Zbigniew Bogucki.
W kwietniu tego roku przedstawiciel rządu w regionie podjął decyzję o utworzeniu strefy ochronnej wokół świnoujskiego gazoportu.
Instalacja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa w dobie wojny za wschodnią granicą. Ale oznaczało to zamknięcie ulicy Ku Morzu i problem z dojazdem do domów, plaży czy zabytków w dzielnicy Warszów.
Wcześniej, dwa tygodnie temu, wojewoda zdecydował o otwarciu leśnej ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej na plażę w tej części Świnoujścia.
1/3 polskiego gazu, który trafia do naszych domów, jest transferowana przez terminal LNG w Świnoujściu.
Miasto Świnoujście wraz ze spółką Gaz System i Strażą Graniczną miałyby wyjaśnić, na czym dokładnie polegałby nadzór.
- Bezpieczeństwo Polski w żadnej mierze nie może być kwestią negocjacji i kompromisu, strefa ochronna wokół terminalu LNG w Świnoujściu zostaje utrzymana - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej o wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze podejście i podejście przede wszystkim profesjonalnych służb strzegących bezpieczeństwa państwa i strzegących bezpieczeństwa Polaków w kontekście chronienia tego szalenie istotnego fragmentu infrastruktury krytycznej.
W zasięgu strefy znalazła się prowadząca do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej ul. Ku Morzu, co uniemożliwiało mieszkańcom i turystom dostęp do atrakcji i plaży na Warszowie.
Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby te uciążliwości był jak najmniejsze. Jest możliwość czasowego wprowadzenie transportu turystów nadzorowanego przez strefę - dodaje wojewoda.
- Będą rozmowy między Strażą Graniczną a Prezydentem Miasta czy Samorządem Świnoujścia. Jeżeli te rozmowy zostaną sfinalizowane, to wtedy ten ruch będzie mógł być realizowany z obszaru poza strefą przez ulicę Ku Morzu do plaży warszowskiej i oczywiście z powrotem tak, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać w sposób możliwie najbardziej szeroki przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - powiedział Zbigniew Bogucki.
W kwietniu tego roku przedstawiciel rządu w regionie podjął decyzję o utworzeniu strefy ochronnej wokół świnoujskiego gazoportu.
Instalacja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa w dobie wojny za wschodnią granicą. Ale oznaczało to zamknięcie ulicy Ku Morzu i problem z dojazdem do domów, plaży czy zabytków w dzielnicy Warszów.
Wcześniej, dwa tygodnie temu, wojewoda zdecydował o otwarciu leśnej ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej na plażę w tej części Świnoujścia.
1/3 polskiego gazu, który trafia do naszych domów, jest transferowana przez terminal LNG w Świnoujściu.
- Jest możliwość czasowego wprowadzenia transportu dla mieszkańców i turystów. Transportu nadzorowanego przez strefę, a więc z obszaru poza strefą do parkingu przy plaży, który - jak przypomnę - jest poza strefą - poinformował Bogucki.
- Bezpieczeństwo Polski w żadnej mierze nie może być kwestią negocjacji i kompromisu, strefa ochronna wokół terminalu LNG w Świnoujściu zostaje utrzymana - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej o wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Radio Szczecin
