Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
7 kwietnia w wyborach wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Godzina 8.05
Druga tura czeka m.in. wyborców Polic - o fotel burmistrza powalczą Władysław Diakun i Krystian Kowalewski. W Gryfinie zmierzą się kandydatka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Pieczyńska i nie należący do żadnej partii Mieczysław Sawaryn.

Godzina 7.30
Anna Mieczkowska zdecydowanie wygrywa wybory w Kołobrzegu. Według nieoficjalnych jeszcze danych zdobyła 65 proc. poparcia i pokonała zarówno Czesława Hoca jak i Jacka Woźniaka.
Godzina 7.13
Rafał Zając przez kolejną kadencję będzie rządził Stargardem. Nieoficjalne wyniki dają obecnemu prezydentowi i jedynemu kandydatowi na ten urząd zdecydowane zwycięstwo.

Godzina 06.45
Piotr Krzystek pozostanie na fotelu prezydenta Szczecina - wynika z danych opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, z nieco ponad 98 procent komisji.

Godzina 23:26
Przypomnijmy: poznaliśmy wyniki sondażu exit poll w naszym województwie przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsat News i TVN24. Według niego w Zachodniopomorskiem najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska - 39,3%, a PiS uzyskał wynik 25,8%.

WIĘCEJ: Exit poll w Zachodniopomorskiem: KO 39,3%, PiS 25,8%

Godzina 23:22
Poczekajmy na oficjalne wyniki samorządowe - mówił, podczas wieczoru wyborczego Lewicy w Szczecinie, minister nauki Dariusz Wieczorek.

- Przypomnę tylko, że 5 lat temu mieliśmy te wyniki gorsze. Teraz ze spokojem trzeba czekać, jak będą wyglądały te wyniki jutro, pojutrze, bo pewnie to liczenie będzie trwało dosyć długo. Te wyniki pokazują, że ta Koalicja 15 października jest i funkcjonuje. Prawda jest taka, że wszystkim nam zależy, aby ta Koalicja również funkcjonowała w samorządach - podkreślał Wieczorek.

WIĘCEJ: Dariusz Wieczorek: Wyniki pokazują, że Koalicja 15 października wciąż jest żywa [ZDJĘCIA]

Godzina 23:01
W zakończonych o 21.00 wyborach samorządowych nie było dużych kolejek do lokali wyborczych, między innymi, dlatego, że głosujący wcześniej przychodzili po to, by oddać głos.

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, dziękowała wyborcom za takie odpowiedzialne zachowanie. Jak mówiła, nie było też poważniejszych incydentów zakłócających głosowanie czy jego wyniki.

WIĘCEJ: PKW dziękuje za wcześniejsze przychodzenie do lokali wyborczych

Godzina 22:56
To powód do radości - mówił kandydat PiS-u na prezydenta Szczecina Zbigniew Bogucki, dodając, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny wygrywa wybory.

- Moim zdaniem będzie dobrze, my naprawdę bardzo ciężko pracowaliśmy w tej kampanii. Myślę, że to było widać, będziemy spokojnie tutaj w Szczecinie czekać, to będzie bardzo ciekawa noc. Czy będzie druga tura? Zobaczymy... Oczywiście, lokale są zamknięte, ale nie ma exit pollu, co też pokazuje, szanowni państwo, jak jest Szczecin traktowany, my jesteśmy wielkim miastem. Jeżeli więc tutaj nie ma sondażowni, po raz kolejny z resztą, a są często w mniejszy ośrodkach, to pokazuje co po 17 latach rządów starego prezydenta stało się ze Szczecinem. My zostaliśmy zmarginalizowani i musimy wrócić do tej ekstraklasy - podkreślał Bogucki.

WIĘCEJ: Zbigniew Bogucki: Mamy powody do radości. To będzie ciekawa noc [WIDEO, ZDJĘCIA]


Godzina 22:34
Komisje wyborcze zamknięte - Szczecin czeka na wyniki. Także na te, które wskażą prezydenta stolicy Pomorza Zachodniego. Póki nie są jeszcze znane, sprawdziliśmy, jak kampanię wyborczą ocenił Piotr Krzystek.

- Z punktu widzenia pracy radnych, to kampania była naprawdę bardzo pracowita, chociaż krótsza. Natomiast, było mniej emocji z uwagi na to, że mieliśmy mniej kandydatów na prezydenta. Także ta kampania miała trochę inny charakter i odbywała się jednak wiosną, a nie jesienią - powiedział Krzystek.

WIĘCEJ: Piotr Krzystek: to była pracowita kampania. Teraz zadecydują szczecinianie [WIDEO, ZDJĘCIA]


Godzina 22:00
Poznaliśmy wyniki sondażu exit poll w naszym województwie przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsat News i TVN24. Według niego w Zachodniopomorskiem najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska - 39,3%, a PiS uzyskał wynik 25,8%.

WIĘCEJ: Exit poll w Zachodniopomorskiem: KO 39,3%, PiS 25,8%

Godzina 21:58
Kandydat Lewicy na prezydenta Szczecina Bogdan Jaroszewicz podziękował wszystkim mieszkańcom, którzy oddali na niego głos.

- Przez te kilka tygodni intensywnej kampanii, każdego dnia wszyscy nasi kandydaci spotykali się z mieszkańcami i prezentowali program, by dotrzeć do nich w jak najszerszej skali. Poznaliśmy też ich problemy, rozmawialiśmy o tym, że potrzebują dobrej szkoły, żłobka, dobrej komunikacji miejskiej, wspaniałych dróg i chcą się dobrze czuć w tym mieście. Na pewno nie pójdzie to na marne... - podkreślił Jaroszewicz.

WIĘCEJ: Bogdan Jaroszewicz: Poznaliśmy potrzeby mieszkańców, to nie pójdzie na marne


Godzina 21:39
Zawsze trzeba mierzyć wysoko, ale i z cierpliwością czekać na oficjalne wyniki - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Wydaje mi się, że zrobiliśmy wszystko jako drużyna Koalicji Obywatelskiej, te badania, które były robione na podstawie analiz ogólnopolskich są bardzo dobre, ale wiemy, że badania to jedno, a sam moment oddania głosu, to też co innego... Ja do wyborów zawsze podchodzę z dużą pokorą - podkreśla Geblewicz.

WIĘCEJ: Olgierd Geblewicz: trzeba mierzyć wysoko i być cierpliwym [ZDJĘCIA]


Godzina 21:21
Mniejsza frekwencja niż w wyborach parlamentarnych może nam pomóc - tak wyniki wyborów samorządowych komentuje Dariusz Olech, kandydat Konfederacji na prezydenta Szczecina.

- Jeśli chodzi o Radę Miasta to myślę, że w naszym zasięgu jest klub trzyosobowy, może nawet uda nam się tych radnych trochę więcej wprowadzić. Jeśli chodzi o sejmiki, to też liczymy na to, że uda nam się wprowadzić kilku radnych. Ze Szczecina najbardziej na to liczymy, bo jednak to jest największy okręg. A jeżeli chodzi o wybory prezydenckie, to przyznam szczerze, że spotkałem się z dużym entuzjazmem wyborców odnośnie mojej osoby, także z elektoratu w mojej grupie wiekowej, czyli tych najmłodszych - podkreśla Olech.Godzina 21:12
Zakończyły się wybory samorządowe - wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte - teraz czas na to, żeby komisje policzyły głosy, a oficjalne wyniki poznamy najprawdopodobniej w poniedziałek.

WIĘCEJ: Lokale wyborcze zamknięte

Godzina 21:05
Poznaliśmy wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsat News i TVN24.

Prawo i Sprawiedliwość 33,7%
Koalicja Obywatelska 31,9%
Trzecia Droga 13,5%
Konfederacja 7,5%
Lewica 6,8%

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 procent.

Godzina 20:05
Przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że wadliwe karty do głosowania w Warszawie zostały wycofane jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych. Od rana w mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia uszkodzonych kart.

Magdalena Pietrzak podkreśliła, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury. Szefowa KBW wyjaśniła, że był problem dotyczył pakietu 500 sztuk kart wyborczych w Warszawie. Jak przekazała, po wycofaniu zarządzono dodruk nowych kart.

Godzina 19:00
PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godziny 17.00 wyniosła 39,43 procent. W województwie zachodniopomorskim 38,40%, a w Szczecinie 36,17 proc.

Frekwencja 17.00

Godzina 18:17
Bez incydentów - jak na razie - przebiegają wybory samorządowe w Świnoujściu. Wyspiarze spośród 157 zgłoszonych kandydatów i kandydatek, dziś wybiorą 21 radnych z trzech okręgów.

Zapytaliśmy Świnoujścian o to, czy na listach wyborczych znaleźli swoich faworytów.

- Zdecydowanie byłam pewna na kogo mam nie głosować... Miałam na uwadze to cały czas. Mówię, już obojętnie na kogo, ale nie na tych, których ja nie cierpię... - Nie było naszych faworytów, nie w tym okręgu. - Postawiłem krzyżyk. - Swój obywatelski obowiązek spełniliśmy. - Zagłosowałam, choć moje typy były w innym okręgu. - Obowiązek spełniony, zapraszamy wszystkich do głosowania - mówią mieszkańcy.

Godzina 16:50
Para prezydencka głosowała w rodzinnym Krakowie. Andrzej Duda razem z Agatą Kornhauser-Dudą oddali swoje głosy w obwodowej komisji wyborczej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 2 w Krakowie.

– Mam nadzieję, że wszyscy państwo w ostatnich latach przekonaliście się, jak bardzo wiele zależy od tego, jacy są nasi włodarze lokalni; jeżeli władze centralne przeznaczają pieniądze na rozwój polski lokalnej, polski regionalnej, to czy nasi lokalni włodarze aplikują o te pieniądze, umieją te pieniądze racjonalnie wykorzystać - to ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – powiedział prezydent.


Godzina 16:28
"Każdy, kto nie chce, aby inni ludzie decydowali o jego losie, powinien dziś zagłosować w wyborach samorządowych - powiedział premier Donald Tusk.

- Wybory samorządowe są o samorządzeniu się, ze względu na ciszę wyborczą, mogę powiedzieć tylko tyle, że jak ktoś nie będzie głosował, to ktoś kto zagłosuje będzie nim rządził. Każdy kto nie chciałbym, aby inni ludzie decydowali o jego losie, powinien dzisiaj zagłosować - powiedział Donald Tusk.


Godzina 16:01
Frekwencja będzie niższa niż w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, ale warto oddać swój głos, bo decydujemy o losie małych ojczyzn, w których żyjemy - mówi o wyborach samorządowych Zbigniew Bogucki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina.

- Liczy się każdy głos. Czy mamy 20, 30, 50, czy 80 lat to ten głos jest tak samo ważny. Wybierają mieszkańcy - Polki i Polacy, szczecinianki i szczecinianie, a nie media czy sondaże lub politycy - podkreśla Bogucki.Godzina 15:38
Wybory samorządowe przebiegają spokojnie. Jak poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, w ciągu ostatnich godzin o czterdzieści wzrosła liczba wykroczeń i przestępstw wyborczych w całym kraju.

Jak przekazał Sylwester Marciniak, część zdarzeń dotyczy kart do głosowania. Wśród incydentów zdarzyły się pojedyncze przypadki łamania ciszy wyborczej.

Godzina 15:28
Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do godziny 12:00 frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 16,52 proc. Na terenie szczecińskiej części Pomorza Zachodniego najwyższą frekwencję odnotowano w Starym Czarnowie: 23,24 procent.


Godzina 13:55
Dzisiaj wybieramy swoich lokalnych przedstawicieli - mówi Dariusz Olech, kandydat Konfederacji na prezydenta Szczecina. Swój głos oddał w lokalu wyborczym przy ulicy Maciejowickiej na Prawobrzeżu.

- Samorządy to są takie nasze lokalne ojczyzny i warto mieć wpływ na to, co się tutaj dzieje, kogo wybieramy. I myślę, że to po prostu jest dobra obywatelska postawa, żeby pójść, zagłosować i później wiedzieć, na kogo się oddało głos, żeby śledzić też tego radnego czy prezydenta i wiedzieć, czy za pięć lat jak będzie kandydował, udzielić mu ponownie tego poparcia czy nie – mówił Dariusz Olech.Godzina 13:53
Wybory samorządowe są równie ważne jak te ogólnopolskie - twierdzą szczecinianie, którzy przyszli dziś zagłosować na prezydenta, radnych miasta i sejmiku.

- To obowiązek, ale nie, że "obywatelski", to regionalny - tu trzeba zagłosować z kim chcemy działać, pod jakimi skrzydłami chcemy żyć. Znaczenie wyborów samorządowych znam i dlatego przychodzę - powiedział jeden z wyborców.

Obserwowaliśmy też przebieg głosowania na szczecińskim Pogodnie. Jak podkreśla Klaudia Araszkiewicz, członek okręgowej komisji wyborczej przy ulicy Wołogoskiej - zainteresowanie jest spore.

- Frekwencja na tych wyborach jest zaskakująco wysoka. W zasadzie spodziewaliśmy się trochę mniejszej, a od siódmej rano regularnie odwiedzają nas wyborcy. Jeśli chodzi o wiek - przewaga starszych, ale może to wynikać z tego, że młodzi się budzą trochę później, natomiast nas odwiedzają i były momenty kilku godzin bez przerwy, że musieliśmy wstrzymywać kolejkę do sali - zrelacjonowała.

Godzina 13:29
Mieszkańcy Stargardu głosują w 34 lokalach wyborczych otwartych od rana na terenie miasta. W pierwszych godzinach tegorocznych wyborów samorządowych przy urnach tłumów nie ma.

Godzina 13:13
To święto demokracji - mówi o wyborach samorządowych Piotr Krzystek. Ubiegający się o reelekcję prezydent Szczecina oddał swój głos w lokalu wyborczym na Warszewie.

- Ważna decyzja, bo dotyczy tego, jak będą funkcjonowały nasze szkoły, jak będą utrzymywane nasze drogi, jak będzie wyglądała komunikacja miejska. To wszystko dotyka każdego z nas, niezależnie od tego, czy się polityką interesujemy, czy też nie. Dlatego warto dzisiaj pójść do lokali wyborczych. Mamy piękną pogodę, więc mam nadzieję, że będzie to zachęcało mieszkańców do odwiedzania lokali - wierzy Krzystek.Godzina 10:48
Swój głos oddał już Bogdan Jaroszewicz, kandydat Lewicy na prezydenta Szczecina.

- Jest mi ciężko ocenić, ale myślę, że ten duch w społeczeństwie, który pojawił się 15 października 2023 roku nie zaginął i w wyborach samorządowych również frekwencja będzie wysoka. Ale to zobaczymy dopiero po godz. 21 - powiedział Jaroszewicz.
Spokojny przebieg wyborów samorządowych, z nielicznymi incydentami. Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała pierwsze godziny trwającego od godz. 7 głosowania.

Wśród incydentów zdarzyły się pojedyncze przypadki łamania ciszy wyborczej. Były też problemy ze stanem trzeźwości członków komisji - między innymi w Płocku.


Godzina 9:33
Od rana wszystkie lokale wyborcze są dostępne dla mieszkańców Stargardu i gmin powiatu, którzy mogą oddać swój głos w wyborach samorządowych.

ZOBACZ: Wybory w Stargardzie. Są zmiany i ułatwienia

Godzina 8:48
Nie trzeba mieć własnego długopisu, ale trzeba wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem. To - i ukończone 18 lat - wystarczy, aby zagłosować w dzisiejszych wyborach samorządowych. Zobaczcie nasz poradnik wyborczy. Co zabrać na głosowanie? Ile kart, ile krzyżyków przy nazwiskach?

Godzina 8:00
Dokładnie o godzinie 7 rano komisje wyborcze otworzyły drzwi dla głosujących z całej Polski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty