Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci i – jak podkreślano w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" – nie chodzi już tylko o pieniądze, ale też o zmianę stylu życia, podejścia do rodziny i decyzji o rodzicielstwie.
Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Bezdzietne z wyboru”, zwracała uwagę, że spadek urodzeń to zjawisko, które dotyczy całego systemu i będzie miało długofalowe skutki dla państwa.

- Ja nie lubię tego słowa problem, jest to na pewno zagadnienie i temat, bo przede wszystkim jest to zagadnienie organizacyjne dla kraju. To zaczęło się od danych, jeżeli będzie nas coraz mniej. Już nie będę mówić, że nie będziemy mieli kogoś, kto nas utrzyma na emeryturze, no ale ten system naprawdę nie będzie wyglądał dobrze - powiedziała Dżbik-Kluge.

Dr hab. Rafał Iwański z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego zauważył, że to część większych zmian społecznych, do których trzeba się dostosować.

- Nie postrzegam tych procesów demograficznych w kategoriach źle, dobrze. To jest decyzja i my się tylko musimy przygotować, przystosować do nowej sytuacji. Wzrost liczby osób starszych jest bardzo dobrą informacją, że żyjemy coraz dłużej, ale musimy podjąć pewne działania w polityce społecznej, na nowo skonstruować pewne systemy zabezpieczenia - powiedział Iwański.

Skalę zmian widać najlepiej w liczbach – mówił Krzysztof Jedlak z Głównego Urzędu Statystycznego, porównując różne dekady.

- Lata 50., pierwsza połowa, rodziło się w Polsce prawie 800 tysięcy dzieci. 80. lata, drugi boom, rodziło się w najlepszym roku, w 1983, ponad 700 tysięcy dzieci. Dla porównania ubiegły rok 238 tysięcy. Gigantyczna zmiana. - dodał Jedlak.

Jak wynika z danych Eurostatu, gospodarstwa z dziećmi stanowią dziś ok. 25 procent, podczas gdy w 2006 roku było to 37 procent.

Kobieta w Polsce ma dziś średnio ok. 1,1 dziecka, czyli za mało, żeby pokolenia się zastępowały. W kraju mieszka ok. 37,5 mln osób i ta liczba z czasem nadal może się zmniejszać.

Edycja tekstu: Natalia Chodań
Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Bezdzietne z wyboru”, zwracała uwagę, że spadek urodzeń to zjawisko, które dotyczy całego systemu i będzie miało długofalowe skutki dla państwa.
Dr hab. Rafał Iwański z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego zauważył, że to część większych zmian społecznych, do których trzeba się dostosować.
Skalę zmian widać najlepiej w liczbach – mówił Krzysztof Jedlak z Głównego Urzędu Statystycznego, porównując różne dekady.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty