Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pierwszy koncert zorganizowano pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”. Zbiegł się z jubileuszem Chóru „Serduszka” prowadzonego przez Aleksandrę Kołecką.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w dzisiejszym koncercie dla dzieci – dzieci dzieciom. „Serduszka” od 35-lat jeżdżą po świecie i głoszą dobrą nowinę. Wierzymy głęboko w to, że będziemy żyć w świecie pokoju, a nie wojen. I z wielkim sercem dla tych dzieci, które niestety poległy, dzisiaj dedykowaliśmy nasze śpiewy – powiedziała dyrygentka.

Na organach Barnima Grüneberga z 1930 roku rozbudowanych w 1966 przez warszawską firmę Kamiński zagrała Katarzyna Ganczarska.

- Wykonałam Suitę Gotycką Leona Boellmanna oraz Fantazję G-dur BWV 572 Jana Sebastiana Bacha, która symbolizuje trzy etapy życia ludzkiego. Ponieważ koncert był dedykowany ofiarom wojny – dzieciom, postanowiłam Fantazję Bacha zakończyć na etapie dzieciństwa. Natomiast na koniec występu zagrałam „Largo” Georga Friedricha Händla, które jest hołdem dla wszystkich dzieci, które zginęły w czasie wojny i wszystkim dzieciom, którym jest źle na świecie – podsumowała Katarzyna Ganczarska.


Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem". » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej
27282930313233