Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, a na harmonijkach ustnych Trio „Animato”, natomiast istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024
 

Zobacz także

2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej 2024-05-27, godz. 19:25 "Artysta, który szanuje i kocha publiczność". Wiesław Ochman na VOICE and VILLAS w Szczecinie [ROZMOWA] Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także… » więcej 2024-05-27, godz. 21:09 Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Wokalny VOICE and VILLAS 2024 rozstrzygnięty [POSŁUCHAJ] Międzynarodowe jury przyznało w sobotę (25 maja) nagrody młodym śpiewakom operowym. Finał pierwszego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS… » więcej 2024-05-27, godz. 01:00 Ze Współczesnego do Starego. Jakub Skrzywanek opuszcza Szczecin [ROZMOWA] Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. ędzie sprawował… » więcej 2024-05-27, godz. 20:18 „Architektura dialogu” na szczecińskim Westivalu [RELACJA] Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanym wynalazkiem człowieka, udoskonalanym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-27, godz. 20:40 Janusz Józefowicz przygotowuje spektakl "Polita" dla Teatru Polskiego [POSŁUCHAJ] Na 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy. "Polita" to widowisko… » więcej 2024-05-26, godz. 16:05 Marek Moś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie | „Stojąc przed orkiestrą jestem bardziej rzeźbiarzem...” [ROZMOWA… Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie… » więcej
89101112