Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

"Młodzieży czytanie Wyspiańskiego" w Książnicy Pomorskiej. Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ponad 200 gimnazjalistów i licealistów z całego Zachodniopomorskiego czytało Wyspiańskiego w Książnicy Pomorskiej.
Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty zorganizowało "Młodzieży czytanie Wyspiańskiego". To kontynuacja "Narodowego Czytania", które co roku odbywa się w całej Polsce we wrześniu. W tym roku czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a młodzież we wtorek pozostałe jego utwory.

Był "Achilles" i "Warszawianka", ale też "Bolesław Śmiały" Stanisława Wyspiańskiego. Adam "Łona" Zieliński przyznaje, że to dziś lektura nie łatwa.

- Daleko Wyspiańskiemu do Wargi, Masłowskiej czy Głowackiego. Oddając Wyspiańskiemu co wyspiańskie, ja po prostu mam kłopot z tym językiem i z tym, żeby przez to przebrnąć. Po prostu jestem za głupi - tłumaczy Adam Zieliński.

"Łona" bardzo takie inicjatywy popiera.

- Ale wydaje mi się świetnym pomysłem to, że my dzisiaj o godzinie 12 spotykamy się tutaj żeby poczytać Wyspiańskiego, ale wieczorem w Teatrze Polskim pojawi się Dorota Masłowska - mówi Zieliński.

Młodzież także umiała docenić czytanie.

- Wydaje mi się, że to jest dobry pomysł. Ponieważ łączymy się, otwieramy na lekturę, słyszymy ją od innych ludzi, dzięki temu więcej zostaje w głowie. - Jest to tekst trudny. Nie jest współczesny, którym mogłaby się zainteresować młodzież. Jednak właśnie dzięki takim występom, jest to ciekawe. Myślę, że zajrzymy dalej - mówili gimnazjaliści i licealiści.

I może właśnie o to chodzi.
Relacja Małgorzaty Frymus
"Młodzieży czytanie Wyspiańskiego" w Książnicy Pomorskiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
"Młodzieży czytanie Wyspiańskiego" w Książnicy Pomorskiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty