Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. źródło: pixabay.com/pl/żółte-kamizelki-zdarzenia-rewolucja-3854259.
Fot. źródło: pixabay.com/pl/żółte-kamizelki-zdarzenia-rewolucja-3854259.
W wielu miastach Francji odbywają się protesty organizowane przez tzw. "żółte kamizelki". Według obserwatorów, ruch stopniowo traci na poparciu i bierze w nim udział coraz mniej osób.
W Paryżu odbywają się dwa pochody zgłoszone w urzędzie stołecznej prefektury. Jeden rozpoczął się na Montparnasse’ie kierując się na północ do La Villette, drugi na Placu Republiki, gdzie zebrało się kilkaset osób, podążających w kierunku znajdującej się na obrzeżach Paryża La Defense, gdzie swoje siedziby mają wielkie koncerny i banki.

Od wczesnych godzin porannych wzdłuż Pól Elizejskich ustawione są w jednym rzędzie policyjne furgonetki. Władze zakazały manifestacji w rejonie głównej alei Paryża, jak i w pobliżu Łuku Triumfalnego.

Także w innych miastach Francji, jak w Tuluzie, Rouen, Bordeaux, w Lyonie, Nicei czy w Nantes, lokalne prefektury zabroniły jakichkolwiek protestów w śródmieściach, chcąc w ten sposób ochronić interesy zlokalizowanych tam sklepów i restauracji.

Główne żądania manifestantów to podjęcie przez rząd kroków pozwalających na zapewnienie równości socjalnej i finansowej. Niemniej poruszane są także sprawy o charakterze lokalnym. W Corezze „żółte kamizelki” protestują przeciwko prywatyzacji zapory wodnej. W Lille manifestacja ma podkreślić znaczącą rolę kobiet w ruchu „żółtych kamizelek”.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty