Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Za kilka godzin prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych.
W środę w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem podpisze umowę o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Nie wiadomo jeszcze, czy nad Wisłą powstanie stała baza USA, czy też przyjedzie więcej żołnierzy, którzy będą stacjonować na zasadach rotacyjnych. Polsko-amerykańskie postanowienia mają natomiast być zgodne ze strukturą bezpieczeństwa całego NATO.

Nowa umowa ma być kolejnym etapem zwiększania bezpieczeństwa krajów na wschodzie Europy. Po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, Sojusz ustanowił nowe oddziały sił szybkiego reagowania, a do Polski i krajów bałtyckich wysłał dodatkowe oddziały wojsk.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał w ubiegłym tygodniu, że nowe amerykańskie wojska w Polsce zwiększą bezpieczeństwo całego regionu.

- Cieszę się z mocnego wkładu Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Europy. Widzimy to poprzez najnowsze zwiększenie obecności w Polsce, a w ostatnich latach także przez brygadę pancerną, która jest również obecna w Polsce - dodał szef NATO.

Prezydent Andrzej Duda przekazał kilka dni temu szczegóły planowanej umowy ze Stanami Zjednoczonymi sekretarzowi generalnemu Sojuszu, a Warszawa zapowiada też w najbliższym czasie spotkania z krajami członkowskimi NATO. Z kolei Sojusz Północnoatlantycki ma wybudować w Polsce wart 260 milionów dolarów magazyn broni dla sił NATO na wschodzie Europy.

Szczegóły polsko-amerykańskiej umowy o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce mają zostać ujawnione jutro wieczorem w czasie konferencji prasowej prezydentów obu krajów w Białym Domu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty