Radio Szczecin » Polska i świat »

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Informacyjna Agencja Radiowa
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Od spotkania z Donaldem Trumpem rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych polski prezydent. W nocy polskiego czasu Andrzej Duda wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. Polska para prezydencka odwiedzi Biały Dom, a także Houston w Teksasie, Nevadę i San Francisco.
Spotkanie z prezydentem Trumpem w Białym Domu rozpocznie się o godz. 18 polskiego czasu. Obaj politycy podpiszą porozumienie między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przewiduje ono zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, choć nie wiadomo jeszcze czy będzie to obecność stała czy rotacyjna.

Prezydent Andrzej Duda mówił kilka dni temu, że kwestie obronności i bezpieczeństwa nie będą jedynym tematem rozmów z Donaldem Trumpem.

- Oprócz tego będziemy na pewno rozmawiali o współpracy energetycznej na różnych polach; tematy gospodarcze będą na pewno ważnym elementem tego spotkania - zapowiedział prezydent Duda.

Według zapowiedzi strony polskiej prezydentowi w Białym Domu będą towarzyszyli także ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W nocy polskiego czasu prezydent Trump ma wydać przyjęcie na cześć polskiego gościa. Zaproszeni na nie zostali m.in. wpływowi amerykańscy przedsiębiorcy.

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, a także do Nevady i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, start-upami i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych takich jak Google. Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Biały Dom zapowiedział, że prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą ważne decyzje w sprawach militarnych. Wysoki rangą przedstawiciel administracji USA powiedział, że decyzje te znacząco wzmocnią dwustronne relacje wojskowe polsko-amerykańskie i zwiększą potencjał odstraszania w Europie.

- Zamierzamy pogłębić partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi zgodnie z celami i planowaniem NATO - oświadczył wysoki rangą przedstawiciel administracji podczas telekonferencji zapowiadającej wizytę polskiego prezydenta chwaląc Polskę za to, że działa nie tylko w interesie własnego bezpieczeństwa ale również całego regionu.

Inny przedstawiciel administracji Donalda Trumpa, który występował przy zastrzeżeniu anonimowości, powiedział, że należy się spodziewać ogłoszenia istotnej decyzji dotyczącej współpracy militarnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że ustalenia obu prezydentów wpisują się w przywiązanie USA do wzmocnienia NATO. Biały Dom nie chciał ujawnić szczegółów porozumienia, które mają ogłosić prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Były amerykański ambasador w Warszawie Stephen Mull mówi, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu świadczy o bardzo dobrych stosunkach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W wywiadzie dla Polskiego Radia dyplomata podkreślił, że to kolejne ważne wydarzenie w relacjach polsko-amerykańskich.

Ambasador zwrócił uwagę, że Donald Trump jest kolejnym prezydentem, który regularnie spotyka się z polskimi przywódcami.

- To jest znak bardzo zdrowych i solidnych stosunków pomiędzy naszymi krajami - powiedział.

Stephen Mull spodziewa się ogłoszenia przez prezydentów Dudę i Trumpa decyzji o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce. Zaznaczył jednak, że nie musi się to odbywać w formie budowy tradycyjnej bazy wojskowej określanej mianem Fort Trump.

- Przychodzi mi na myśl wypowiedź byłego radzieckiego premiera Chruszczowa, który powiedział, że są różne drogi do socjalizmu. Tak samo są różne drogi do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i nam - dodał ambasador.

Stephen Mull wyraził przekonanie, że eksperci polscy i amerykańscy powinni rozstrzygnąć, czy lepsza jest stała baza typu Fort Trump, czy bardziej rotacyjna obecność wojsk amerykańskich. Były ambasador w Warszawie spodziewa się, że podczas spotkania prezydentów Dudy i Trumpa pojawi się sprawa zniesienia wiz dla Polaków, która jest problemem w stosunkach Polski z USA.

Innym problemem, według ambasadora, jest kwestia restytucji mienia żydowskiego. Stephen Mull nie spodziewa się jednak, by temat był przedmiotem rozmów w Białym Domu.

- Sądzę, że nie pojawi się ale nie wiem co planuje prezydent Duda - zaznaczył ambasador Mull.

W związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu amerykańska Polonia zwołała wiec pod hasłem wzmocnienia obrony Polski i Europy Wschodniej przed potencjalną agresją ze strony Rosji. Uczestnicy manifestacji będą domagać się stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zacieśnienia współpracy militarnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO.

Koordynator wiecu Roman Korzan podkreśla zgodne stanowisko amerykańskiej Polonii w tej sprawie. - Celem wiecu jest pokazanie, że w obliczu niesłychanego, od lat 80. narastającego zagrożenia ze strony Rosji, nie ma podziałów wśród 10 milionów Polonii amerykańskiej, która jednoznacznie popiera postępujące zacieśnianie współpracy obronnej pomiędzy Polską i USA oraz popiera modernizację armii polskiej - powiedział Polskiemu Radiu Roman Korzan.

Manifestacja odbędzie się przed Białym Domem. Organizatorem wiecu jest Federacja Amerykanów Polskiego Pochodzenia. Akcję popiera 10 organizacji polonijnych z 14 stanów USA.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Ambasador Stephen Mull o wizycie prezydenta Dudy w Bialym Domu - Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Koordynator wiecu Roman Korzan podkreśla zgodne stanowisko amerykańskiej Polonii w tej sprawie.
Świat

Polska i świat

Prezes Kaczyński o zawieszeniu NalaskowskiegoPrezes Kaczyński o zawieszeniu NalaskowskiegoJarosław Kaczyński, podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu, powiedział, że należy ograniczyć wszelkie działania, które zagrażają wolności słowa.» więcej Warszawa: zastępczy rurociąg pracuje pełną parąWarszawa: zastępczy rurociąg pracuje pełną parąZastępczy rurociąg na moście pontonowym w Warszawie osiągnął już 100 procent wydajności. Ścieki od soboty nie płyną do Wisły, a do oczyszczalni Czajka.» więcej Kolejne konwencje Prawa i Sprawiedliwości. Politycy odwiedzą Dolny ŚląskKolejne konwencje Prawa i Sprawiedliwości. Politycy odwiedzą Dolny ŚląskW niedzielę odbędą się konwencje wyborcze PiS na Dolnym Śląsku. Czołowi politycy partii rządzącej spotkają się z wyborcami, sympatykami i działaczami we Wrocławiu, Legnicy oraz w Szczawnie-Zdroju.» więcej Katedra Notre Dame w Paryżu wciąż zagrożonaKatedra Notre Dame w Paryżu wciąż zagrożonaZniszczona katedra Notre Dame w Paryżu jest wciąż zagrożona. Takiego zdania jest główny architekt odpowiedzialny za paryskie zabytki historyczne, który stoi na czele ekipy mającej uratować świątynię.» więcej Zamieszki we Francji przy okazji manifestacji „żółtych kamizelek”Zamieszki we Francji przy okazji manifestacji „żółtych kamizelek”W Nantes we Francji doszło przy okazji marszu „żółtych kamizelek” do starć między grupami zamaskowanych chuliganów a policją.» więcej Burza tropikalna Humberto dotarła do Wysp BahamaBurza tropikalna Humberto dotarła do Wysp BahamaDo Wysp Bahama dotarła tropikalna burza 'Humberto'. Silny wiatr i deszcz może utrudnić walkę ze skutkami huraganu 'Dorian', który spustoszył wyspy kilkanaście dni temu.» więcej Amerykańskie oddziały antyterrorystyczne zabiły syna Osamy bin LadenaAmerykańskie oddziały antyterrorystyczne zabiły syna Osamy bin LadenaPrezydent Donald Trump poinformował, że syn byłego przywódcy al-Kaidy, Osamy bin Ladena, został zabity przez amerykańskie oddziały antyterrorystyczne. Prezydent oświadczył, że śmierć Hamzy bin Laden osłabia zdolności operacyjne al-Kaidy.» więcej "Chcemy, aby na zmianach w Polsce korzystali wszyscy""Chcemy, aby na zmianach w Polsce korzystali wszyscy"Jarosław Kaczyński, na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pile mówił, że jego partia realizuje program polityczny, który pozwoli Polsce dogonić kraje Europy Zachodniej.» więcej W Suchowoli uczczono pamięć ks. Jerzego PopiełuszkiW Suchowoli uczczono pamięć ks. Jerzego PopiełuszkiW Suchowoli w woj. podlaskim uczczono pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w 72. rocznicę jego urodzin.» więcej Para prezydencka na Święcie Kwiatów, Warzyw i OwocówPara prezydencka na Święcie Kwiatów, Warzyw i OwocówPrezydencka para bierze udział Święcie Kwiatów, Warzyw i Owoców w Skierniewicach. W tym roku - prezydent Andrzej Duda objął organizowane po raz 42. święto swoim patronatem.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Defilada "Silni w sojuszach". Fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
Nakład złotych zestawów wyniesie do 500 sztuk, a zestawy srebrne zostaną wyemitowane w nakładzie do 5 tysięcy sztuk. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kurdowie protestowali przeciwko tureckiej polityce z licznymi transparentami i hasłami „Precz z Afrin” czy „Precz z Kurdystanu”. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
32 osoby podejrzane o handel narkotykami zatrzymali policjanci. Fot. Komenda Stołeczna Policji, źródło: www.policja.waw.pl
Premier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, www.premier.gov.pl
Fundacja Polskich Wartości oraz Szczeciński Park Przemysłowy (Stocznia Szczecińska) wyremontowali salkę dla służby przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Uroczystości w Wieluniu. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, www.prezydent.pl
Air Show 2017. Fot. Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Źródło: www.twitter.com/DGeneralneRSZ
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Z tej historii należy wyciągnąć naukę na przyszłość - mówił ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski na polonijnych uroczystościach 72. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.