Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że strona amerykańska rozważa rozlokowanie dwóch tysięcy swoich żołnierzy w Polsce. W Stanach Zjednoczonych przebywa z wizytą prezydent Polski Andrzej Duda. Jak podkreślił Donald Trump, mieliby oni zostać przeniesieni z baz wojskowych znajdujących się na terenie Niemiec.
- Mówimy o liczbie dwóch tysięcy żołnierzy. Przeniesiemy ich z Niemiec lub z innego miejsca. Nie wyślemy dodatkowych żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Mamy 52 tysiące żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Ten kraj nie przekazuje do NATO wymaganych kwot na obronność, a Polska wpłaca. Muszę pogratulować Polakom, dziękuję wam za to, że przekazujecie maksimum pieniędzy - powiedział Trump.

Nie wiadomo, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie dodatkowych wojsk USA w Polsce.

Jak zaznaczył Trump, rozważa przyjazd do Polski. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział też, że cieszy go informacja o zakupie przez Polskę amerykańskich myśliwców F-35. Na konferencji prasowej w Białym Domu, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Donald Trump podkreślił, że jest to jeden z najnowocześniejszych samolotów swojego typu.

- Jestem bardzo zadowolony, że Polska postanowiła zakupić 32 amerykańskie myśliwce F-35. Kilka chwil temu mieliśmy okazję zobaczyć ten cud techniki podczas przelotu nad Białym Domem. Zastanawiałem się, dlaczego leci tak wolno, że niemal zatrzymał się w locie. To niesamowite, ze ten samolot może lądować pionowo - wskazywał Trump.

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski podpisali deklarację o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dokument mówi między innymi o rozlokowaniu 1000 amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski oraz o budowie w naszym kraju Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA.
- Mówimy o liczbie dwóch tysięcy żołnierzy. Przeniesiemy ich z Niemiec lub z innego miejsca - powiedział Trump.
Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że cieszy go informacja o zakupie przez Polskę amerykańskich myśliwców F-35.
Relacja Marka Wałkuskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty