Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że nie ma w Polsce potwierdzonego zakażenia koronawirusem z Chin.
Dotychczas było diagnozowanych kilkunastu pacjentów z objawami przeziębienia, które wróciły z Chin, ale u żadnego nie potwierdzono obecności koronawirusa.

Minister Łukasz Szumowski zaapelował na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami, żeby nie siać paniki, a na oddziały chorób zakaźnych, żeby zgłaszały się tylko osoby z uzasadnionym podejrzeniem zakażeniem koronawirusem z Chin.

- Jeżeli zalejemy zwykłymi infekcjami oddziały zakaźne, wtedy ci pacjenci, którzy naprawdę tych oddziałów potrzebują mogą mieć poważne problemy. Jeżeli ktokolwiek miał w ciągu 14 dni kontakt z Chinami lub też kimś, kto przebywał w Chinach i ma infekcję tzn. 38 stopni, kaszel, duszność, wtedy powinien się zgłosić do oddziału zakaźnego - powiedział Szumowski.

Polska zamówiła już gotowe testy pozwalające szybko zdiagnozować nowego koronawirusa z Chin. Obecnie wszystkie materiały do badań w tym kierunku są wysyłane do Berlina.

W całych Chinach liczba zarażonych nowym typem koronawirusa wzrosła do prawie do 6000. 132 osoby zmarły. Według danych oficjalnych na całym świecie - poza Chinami - odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. W Europie Niemcy potwierdziły 4 przypadki zarażenia patogenem, a Francja 3.
- Jeżeli ktokolwiek miał w ciągu 14 dni kontakt z Chinami lub też kimś, kto przebywał w Chinach i ma infekcję tzn. 38 stopni, kaszel, duszność, wtedy powinien się zgłosić do oddziału zakaźnego - powiedział Szumowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty