Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Jarosław Gowin mówił, że jeśli jest taka możliwość, powinny być kontynuowane badania naukowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarosław Gowin mówił, że jeśli jest taka możliwość, powinny być kontynuowane badania naukowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że działalność uczelni, podobnie jak szkół, będzie zawieszona do 10 kwietnia.
Podkreślił, że "to zawieszenie funkcjonowania uczelni, a nie ich zamknięcie". Dodał, że w jak najszerszym stopniu zajęcia powinny być kontynuowane on-line.

Jarosław Gowin mówił również, że jeśli jest taka możliwość, powinny być kontynuowane badania naukowe. Poza tym, władze uczelni zobowiązane są do tego, by zapewnić funkcjonowanie podstawowych jednostek organizacyjnych, wypełnianie podstawowych funkcji w uczelni.

Wiceszef resortu, Wojciech Maksymowicz podkreślił, że możliwość zdalnego nauczania studentów jest szersza niż w przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego ,Anna Budzanowska dodała, że w przyszłym tygodniu zostanie przygotowane i wydane rozporządzenie, które doprecyzuje wszystkie kwestie z tym związane.

- Po pierwsze zalecamy i w tym momencie jest już obowiązek pracy on-line w obszarze dydaktyki studenckiej, studiów: podyplomowych i zaocznych, kształcenia doktorantów, zapewnienia minimalnej, ale takiej, aby uczelnia mogła funkcjonować, pracy administracji - wyjaśniła.

Resort będzie zalecał poza tym, by uchwały dotyczące działania uczelni były podejmowane on-line albo przy użyciu narzędzi elektronicznych.

W piątek rząd podjął decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół i uczelni wyższych. Placówki oświaty pozostaną nieczynne do Wielkanocy.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że polscy uczeni aktywnie włączyli się w walkę z epidemią koronawirusa.

Wiceszef resortu, Wojciech Maksymowicz poinformował, że przygotowano i rozpoczęto badania molekularne nad wirusem i nad możliwością wykorzystania różnych działań blokujących jego rozwój.

Przypomniał, że w polscy naukowcy są autorami urządzenia, które pozwoli na to, by jeden respirator mógł służyć dwóm pacjentom. Od wtorku zacznie się jego produkcja.

Do 10 kwietnia powinno być wyprodukowanych 100 takich urządzeń.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty