Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stefan Löfven. Fot. Kristian Pohl/Regeringskansliet
Stefan Löfven. Fot. Kristian Pohl/Regeringskansliet
Rząd Szwecji domaga się nadzwyczajnych uprawnień, aby mógł podejmować szybkie decyzje związane z walką z pandemią koronawirusa.
Premier Stefan Löfven, w wywiadzie dla jednej z gazet powiedział, że Covid-19 może pochłonąć w Szwecji tysiące ofiar śmiertelnych.

Ministerstwo Polityki Społecznej opracowało wstępny projekt specustawy, który przewiduje możliwość wprowadzania przez rząd szeregu rozporządzeń, bez obowiązku konsultowania ich z parlamentem. Chodzi o ograniczenia wolności zgromadzeń, zamknięcia centrów handlowych, restauracji, klubów nocnych i wprowadzenia pewnych restrykcji w sektorze transportowym.

Projekt przesłano wszystkim partiom politycznym posiadającym reprezentację w Riksdagu. Większość ugrupowań, oprócz centro-liberalnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, przyjęło pozytywnie propozycję rządu.

W piątkowym wywiadzie dla dziennika Dagens Nyheter, premier Stefan Löfven bronił przyjętej przez rząd strategii walki z pandemią, polegającej na zaleceniach i ostrzeżeniach zamiast nakazów i zakazów. Powiedział również, że " ofiary śmiertelne tej pandemii będziemy liczyć w tysiącach, trzeba być tego świadomym i na to się przygotować".

W Szwecji na Covid-19 zmarły 373 osoby. 520 zakażonych pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty