Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Francja przyspieszy szczepienia przeciwko Covid19 dopuszczając do użytku preparat koncernu AstraZeneca dla kolejnych grup społecznych. W sumie dostęp do dawek ma uzyskać ponad 2,5 miliona osób. Od kilku dni francuski rząd jest krytykowany za zbyt wolne tempo szczepień.
Francuski minister zdrowia, Olivier Véran ogłosił, że w przyszłych dniach dawki koncernu AstraZeneca będą podawane osobom w wieku od 65 do 75 lat z chorobami współistniejącymi.

Dotychczas dawki te otrzymywały wyłącznie osoby w grupie wiekowej 50-65 lat z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz personel medyczny. Szczepienia preparatem AstraZeneca będą wykonywane w szpitalach, ale także w aptekach i czy w prywatnych gabinetach u lekarzy internistów.

Wcześniej powolne tempo szczepień skrytykowały francuskie i zagraniczne media, podając, że Francja wykorzystała zaledwie jedną czwartą przydzielonych jej dawek szczepionki AstraZeneca. Według ostatnich sondaży 60 procent Francuzów uważa, że kampania szczepień przebiega zbyt wolno.

W poniedziałek prezydent Macron zapewnił jednak, że efekty szczepień oraz restrykcji sanitarnych będą widoczne za mniej więcej sześć tygodni, i że będzie można wtedy rozważyć luzowanie obostrzeń.

Dotychczas niemal 3 miliony Francuzów przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki. Zastrzyki wykonywane są przede wszystkim osobom powyżej 75 roku życia, pacjentom z chorobami współistniejącymi oraz pracownikom służby zdrowia.
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty