Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Strefa Gazy. Fot. www.google.pl/maps
Strefa Gazy. Fot. www.google.pl/maps
Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, po nocnych bombardowaniach Strefy Gazy liczba zabitych to obecnie 122 osoby. Jedna trzecia spośród ofiar to kobiety i dzieci. Łączna liczba rannych wzrosła do 900. Po południu z Gazy znów posypał się grad rakiet na Izrael.
Ostatniej nocy Izrael przeprowadził najcięższe od lat bombardowania Strefy Gazy. Brało w nich udział 160 samolotów oraz stojące przy granicy czołgi. Celem uderzeń miały być podziemne tunele Hamasu, służące do przemytu ludzi i broni z Gazy do Izraela. Armia twierdzi, że jej żołnierze nie weszli na teren Gazy.

Wielu mieszkańców północnych i wschodnich rejonów Gazy w popłochu uciekało w nocy z domów. Część, tak jak podczas wojny przed siedmioma laty, znalazła schronienie w szkołach prowadzonych przez ONZ.

- W naszej dzielnicy było zbyt niebezpiecznie żeby zostać. Nawet karetki nie mogły tam dojechać do rannych. Dlatego uciekliśmy - mówi Palestynka Rewaa.

Liczba zabitych wzrosła do 122, a według Palestyńczyków pod bombami zginął między innymi ojciec z trzema córkami.

W trakcie bombardowań Hamas i Islamski Dżihad nadal prowadziły ostrzały terenów Izraela. Według izraelskiego wojska, w ciągu nocy wystrzelono 190 pocisków, a od poniedziałku ponad dwa tysiące.

Palestyńskie media twierdzą, że jest niewielki postęp w negocjacjach między Izraelem a rządzącym w Gazie Hamasem. Mediacje prowadzi w tej chwili Egipt. Izraelscy politycy twierdzą jednak, że na razie żaden rozejm nie jest możliwy i sugerują, że przed ewentualnym zawieszeniem broni chcą zniszczyć jak najwięcej infrastruktury Hamasu.

Tymczasem w Izraelu i na Zachodnim Brzegu od kilku dni dochodzi do protestów Palestyńczyków oraz do ulicznych zamieszek z udziałem izraelskich i arabskich bojówek. W Dżeninie na Zachodnim Brzegu w starciach zginął jeden Palestyńczyk. Część mediów informuje, że izraelskie siły podczas protestów używają ostrej amunicji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty