Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Przed nami kolejna historyczna misja NASA. Jeżeli pozwoli na to pogoda przed godziną 12 czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie rozpocznie się misja Lucy.
To specjalny statek kosmiczny który dostarczy pierwszych zdjęć w historii ludzkości asteroidów trojańskich Jowisza.

Misja specjalnego bezzałogowego statku kosmicznego - sondy Lucy będzie trwała 12 lat. Nigdy wcześniej nie udało się obserwować asteroidów trojańskich Jowisza. Swoją nazwę zapożyczyły one z mitologii greckiej. Krążą wokół Słońca w dwóch rojach - jeden wyprzedzający Jowisza, największą planetę w naszym Układzie Słonecznym i drugi, który pozostaje w tyle.

Lucy jest pierwszym statkiem kosmicznym zaprojektowanym do odwiedzania i obserwowania tych planetoid, które są pozostałością po początkach naszego Układu Słonecznego. Misja pomoże naukowcom skutecznie cofnąć się w czasie, aby dowiedzieć się, jak uformował się Układ Słoneczny 4,5 miliarda lat temu.

12-letnia misja Lucy może również pomóc naukowcom dowiedzieć się, jak nasze planety znalazły się w swoich obecnych miejscach. Sonda ma przelecieć obok asteroidy w głównym ich pasie, między Marsem a Jowiszem, a następnie zbada siedem trojanów. W trakcie swojej misji Lucy trzykrotnie powróci na orbitę ziemską, aby uzyskać asystę grawitacyjną, która może skierować ją na właściwą ścieżkę. To sprawi, że będzie pierwszym statkiem kosmicznym, który poleci na Jowisza i powróci na Ziemię.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty