Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com / Ylvers (CC0 domena publiczna)
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com / Ylvers (CC0 domena publiczna)
Dwa włoskie samoloty gaśnicze Canadair wróciły w rejon Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, gdzie od niemal dwóch tygodni strażacy walczą z pożarem lasu. Włosi pomagali już w akcji gaśniczej w ubiegłym tygodniu, jednak musieli wrócić do kraju w związku z pożarami na Półwyspie Apenińskim.
Rzecznik straży pożarnej Martin Kavka powiedział, że ponowne zaangażowanie włoskich samolotów znacznie ułatwi gaszenie pożaru. "Wierzymy, że samoloty pomogą nam w najbardziej problematycznych miejscach. Maszyny te zabierają dużą ilość wody. Dynamika, z jaką gaszą ogień jest dla nas bardzo istotna. Ich działania muszą być koordynowane ze śmigłowcami, bo zarówno po czeskiej, jak i niemieckiej stronie granicy jest tłoczno" - zauważył Martin Kavka.

Działania strażaków obejmują obecnie około 400 hektarów, na których dogaszany jest pożar. Strażacy ujawnili nowe ognisko na skalistych zboczach w rejonie Hrzenska. Jak przekazał Martin Kavka, ogień przeniósł się tam pod ziemią. "Właśnie takich problemów spodziewamy się w najbliższych dniach. Ogień może przenosić się korzeniami w miejsca, które już ugasiliśmy" - powiedział rzecznik straży pożarnej.

Pracę strażaków, którzy działają w trudno dostępnym terenie, komplikuje dodatkowo upał. Od początku akcji gaśniczej ponad 90 strażakom udzielono pomocy medycznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty