Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Minister obrony Słowacji i ambasador Ukrainy w Bratysławie podpisali międzyrządową umowę w sprawie przekazania myśliwców MiG-29.
Porozumienie obejmuje też część systemu obrony przeciwlotniczej Kub, który Słowacja także podarowała stronie ukraińskiej.

Słowacy przekazują Ukrainie trzynaście poradzieckich myśliwców MiG-29 oraz dwie wyrzutnie systemu Kub wraz z amunicją. - Słowacja wysyła dziś jasny sygnał, że stoi po właściwej stronie historii. Ludzkie życie jest największą wartością, dlatego wierzę, że dzięki uzbrojeniu ze Słowacji tych żyć uda się uratować jak najwięcej - powiedział minister obrony Jaroslav Naď.

O przekazaniu myśliwców zdecydował wcześniej słowacki rząd. Decyzję podjęto, mimo protestów ze strony części opozycji. Za przekazany Ukrainie sprzęt Słowacy mogą liczyć na 200 milionów euro rekompensaty z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz na amerykański sprzęt o wartości 700 milionów dolarów.

Prezydent Ukrainy podziękował w rozmowie telefonicznej szefowi słowackiego rządu za przekazanie myśliwców. Premier Eduard Heger poinformował, że przyjął zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego do Kijowa.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty