Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/unphoto/
Fot. www.facebook.com/unphoto/
Sprawa porywanych ukraińskich dzieci i sankcje wobec Białorusi - te tematy ma poruszyć w czwartek Polska podczas rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ na szczycie w Brukseli. Spotkanie europejskich przywódców z Antonio Guterresem ma rozpocząć się przed południem.
Ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś uważa, że ONZ powinien się zająć sprawą porywanych ukraińskich dzieci i przymusowych ich adopcji.

- Widzimy tu rolę dla ONZ - Rady Praw Człowieka ONZ, Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego, Komitetu Praw Dziecka - wyliczał polski ambasador. Ta sprawa ma być więc poruszona na spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ.

Jeśli chodzi o sankcje wobec Białorusi to obecnie trwa w Unii impas. Portugalia wraz z Guterresem powołuje się na bezpieczeństwo żywnościowe, problemy w biedniejszych krajach i chce wyłączenia z restrykcji potaszu, czyli soli potasowych.

Na to nie chce się zgodzić Polska i Litwa.

- Potasz jest głównym produktem eksportowym Białorusi i zasila białoruski budżet i wszelkiego rodzaju działania, żeby umożliwić eksport tego potaszu przez terytorium Unii Europejskiej są dużym błędem - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Te argumenty usłyszy w czwartek Antonio Guterres.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty