Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Minister Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta mówił w TVP Info, że powstanie garnizonu amerykańskiego w Poznaniu, pierwszego na wschodniej flance NATO, jest dowodem na silne jak nigdy relacje polsko-amerykańskie.
Amerykańska Regionalna Grupa Wsparcia w Poznaniu została w minionym tygodniu przekształcona w Garnizon Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. To ósmy stały garnizon sił zbrojnych USA w Europie i pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce.

Jednostka powstała dzięki decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych z 2022 roku i ma zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Łukasz Rzepecki podkreślał, że decyzja ta pokazuje, iż tak silnego partnerstwa i współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi nie było, a ostatnia wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce i rozmowy z Pałacu Prezydenckim tylko to potwierdzają:

Łukasz Rzepecki podkreślał, że prezydent Andrzej Duda od pierwszych dni prezydentury w 2015 roku mówił jasno i wyraźnie, iż nawiększym zagrożeniem jest Rosja i Władimir Putin.
Łukasz Rzepecki podkreślał, że decyzja ta pokazuje, iż tak silnego partnerstwa i współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi nie było, a ostatnia wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce i rozmowy z Pałacu Prezydenckim tylko to potwierdzają.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty