Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Przepisy dotyczące oszczędności gazu zostały zatwierdzone w sierpniu ubiegłego roku. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Przepisy dotyczące oszczędności gazu zostały zatwierdzone w sierpniu ubiegłego roku. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły przedłużenie o rok przepisów dotyczących skoordynowanych oszczędności gazu przy sprzeciwie Polski i Węgier. Włochy wstrzymały się od głosu.
Dziś zakończyła się procedura pisemna po wtorkowej naradzie ministrów odpowiedzialnych za energetykę. We wtorek było wiadomo, że Polska będzie przeciwko przedłużaniu do końca marca przyszłego roku 15-procentowych oszczędności gazu, bo poinformowała o tym minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Tłumaczyła, że Polska popiera dobrowolne oszczędzanie energii i sama wdrożyła odpowiednie mechanizmy. Natomiast jest przeciwna zapisom przewidującym obowiązkowe redukcje przyjmowane większością głosów w sytuacjach kryzysowych.

- To jest coś, czego nie akceptujemy. Po pierwsze, przez podstawę prawną, bo jeżeli mówimy o mikście energetycznym, to musi być jednomyślność. Po drugie możemy się zgadzać na dobrowolność, ale już przymusowość to jest wchodzenie Komisji w kompetencje państw członkowskich, a na to sobie nie możemy pozwolić - podkreślała minister klimatu i środowiska.

Przepisy dotyczące oszczędności gazu zostały zatwierdzone w sierpniu ubiegłego roku. Polska także wtedy była przeciwna i kilka miesięcy później zaskarżyła regulacje do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty