Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to grupa skupiająca 9 państw wschodniej flanki NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to grupa skupiająca 9 państw wschodniej flanki NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Łodzi spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki - przywitanie gości w godzinach 18.30-19.00. Głównym zadaniem łódzkiego szczytu będzie przygotowanie wspólnego stanowiska przed szczytem NATO w Wilnie.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że ministrowie będą też dyskutowali o bieżących wyzwaniach. Rosja zapowiedziała w ostatnich dniach, że rozmieści broń atomową na terenie Białorusi. Ministrowie będą rozmawiali również o przekazywaniu wsparcia Ukrainie oraz o zacieśnieniu współpracy militarnej.

Bukaresztańska Dziewiątka to grupa państw wschodniej flanki NATO, które po 2014 roku zacieśniły współpracę obronną w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Należą do niej Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Ten ostatni kraj regularnie sprzeciwia się nakładaniu kolejnych sankcji na Rosję, nie przekazuje też Ukrainie wsparcia militarnego. W ocenie komentatorów może to utrudniać przyjęcie wspólnej deklaracji podczas szczytu w Łodzi, jednak według Łukasza Jasiny to jednak nie deklaracje są najistotniejsze.

Polska chce też, by kraje B9 w Łodzi wyraziły poparcie wobec dołączenia Finlandii do NATO - kraj ten uzupełniłby bowiem grono państw wschodniej flanki.

Od 2014 roku, kiedy to Rosja anektowała Krym, Sojusz Północnoatlantycki zwiększył liczebność sił szybkiego reagowania. Do krajów na wschodzie Europy zostały wysłane oddziały NATO.
SPEC W Lodzi rozpoczal sie szczyt B9- wsrod tematow- wojna na Ukrainie i bezpie

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty