Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Odsłonięto pomnik "Matki Sybiraczki" - dwumetrową postać matki okrywającą płaszczem dwoje dzieci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Odsłonięto pomnik "Matki Sybiraczki" - dwumetrową postać matki okrywającą płaszczem dwoje dzieci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W środę mieszkańcy Szczecina na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom sowieckiej napaści. Odsłonięto także pomnik "Matki Sybiraczki" - dwumetrową postać matki okrywającą płaszczem dwoje dzieci.
W uroczystościach wzięli udział politycy, wojsko i świadkowie tamtych wydarzeń. 75 lat temu granicę Polski na wschodzie przekroczyły oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Na podstawie dokumentów badacze oszacowali, że tylko w czterech wielkich deportacjach w pierwszym roku wojny wywieziono na Sybir co najmniej 320 tys. ludzi. W rzeczywistości było ich znacznie więcej. Rozpoczęła się gehenna dla milionów Polaków.

- Kazali ojcu wyjść na dwór i urywać łby kurom, bo będzie jechał bardzo długo i będzie straszny głód w wagonach bydlęcych - mówił świadek tamtych wydarzeń.

Straciłam syna w Kazachstanie. Urodziłam na polu i na polu zmarł, a ja na polu musiałam dalej pracować - przyznała jedna z wywiezionych na Syberię.

- Mama opiekowała się mną i starszym o 10 lat bratem. Od karmienia do wychowania - wspominał starszy ocalały mężczyzna.

Również na Cmentarzu Centralnym o godzinie 16 uroczystości odbyły się pod Krzyżem Katyńskim.

O 18 w kościele św. Dominika w Szczecinie rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny. Później wierni złożą kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katynia. O godzinie 19 w Auli Collegium Salesianum odbędzie się projekcja filmu Grzegorza Brauna "Defilada zwycięzców".
W środę mieszkańcy Szczecina na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom sowieckiej napaści.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty