Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Niemiecka ochotnicza straż pożarna w Tantow. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Niemiecka ochotnicza straż pożarna w Tantow. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Niemiecka ochotnicza straż pożarna chce mieć Polaków w swoich szeregach. Mundurowi z przygranicznego Tantow szukają nowych funkcjonariuszy właśnie wśród Polaków licznie mieszkających w gminie. Przekonują, że chociaż praca w ochotniczej straży jest darmowa, to korzyści i tak jest całkiem sporo.
W Tantow mieszka niespełna 800 osób. Na ulicach trudno kogoś spotkać i trudno sobie wyobrazić, by straż pożarna w ogóle była tutaj potrzebna, ale jest. Szczególnie często wyjeżdża do wypadków przy pobliskiej drodze między Kołbaskowem a Gramzow. Jak jednak mówi Roger Sy, komendant ochotniczej straży z Tantow, mieszkających w gminie i chętnych do służby Niemców jest coraz mniej.

- Mamy braki kadrowe. Społeczeństwo się starzeje, a młodzieży jest niewiele. Ale napływa wielu Polaków i stwierdziliśmy, że to dobry pomysł, aby ich zaangażować do straży pożarnej - dodaje.

Stąd rekrutacja wśród Polaków. Już dziś w 18-osobowym zespole pracuje ich pięcioro, w tym dwie kobiety. Najdłużej w zespole jest Michał Zaniewski. To już siedem lat, jak łączy pracę w policji w Gryfinie ze służbą w straży w Tantow. Mówi, że to przede wszystkim hobby, ale - jak zaznacza - hobby dodające prestiżu.

- Mieszkańcy gminy patrzą na taką osobę inaczej. Nie postrzegają jej jako kolejnego obcokrajowca, który chce siedzieć na socjalu i nic nie robić. Postrzegają ją jako kogoś, kto chce się integrować, wchodzić w środowisko i dla tego środowiska pracować - wyjaśnia Zaniewski.

- Służba w ochotniczej straży pożarnej to bezpłatne zajęcie. Co prawda, za wyjazd dostajemy po 1 euro, ale i tak wpłacamy to do wspólnej kasy. Często wyjeżdżamy na różne festyny i imprezy, także w Polsce, a to rekompensata za pracę w straży pożarnej - mówi Roger Sy.

W gminie Tantow co dziesiąty mieszkaniec pochodzi z Polski.
Relacja Tobiasza Madejskiego.
Relacja Tobiasza Madejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty