Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
49 lat temu w Szczecinie doszło do masakry robotników, którzy wyszli na ulicę protestować przeciwko władzy komunistycznej. W uroczystościach związanych z rocznicą weźmie udział prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.
Bezpośrednim powodem protestów robotniczych Grudnia'70 były drastyczne podwyżki cen żywności. Ale według historyków był to bunt przeciwko dyktaturze komunistycznej i krzyk domagający się wolności w Polsce. Na ulice Szczecina wyszło 20 tysięcy protestujących - naprzeciw którym komuniści wyprowadzili wojsko. W wyniku starć życie straciło 16 osób a sto zostało rannych. Właśnie w intencji ofiar o godzinie 10 odbędzie się msza święta w kościele pw. Stanisława Kostki, w której weźmie udział prezydent. Następnie Andrzej Duda około 11.45 weźmie udział w uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej. Po odegraniu hymnu państwowego zaplanowane jest przemówienie prezydenta. To właśnie tu 17 grudnia 1970 roku rozpoczął się więc stoczniowców, skąd robotnicy pochodem ruszyli protestować na ulicach Szczecina.

Już bez głowy państwa, o godzinie 13 rozpocznie się Marsz Pamięci Ofiar Grudnia '70. Jego uczestnicy wyruszą sprzed bramy stoczni i przejdą ulicami: Dubois, Parkową, Starzyńskiego, Małopolską na plac Solidarności. Przed pomnikiem Anioła Wolności złożone zostaną kwiaty i wieńce.

Grudzień'70 był początkiem końca komunizmu w Polsce. To, co się stało, doprowadziło do Sierpnia'80 i utworzenia „Solidarności”. Dziewięć lat później w wyniku porozumień Okrągłego Stołu odbyły się częściowo wolne wybory, w których komuniści w Polsce utracili władze.
Relacja Bartłomieja Czetowicza.
Relacja Tomasza Duklanowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty