Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Część mieszkańców miejscowości należących do Związku Gmin Dolnej Odry protestuje przeciwko prawie 70-procentowej podwyżce opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i domaga się jej obniżenia.
Mieszkańcy nie zgadzają się również na to, aby opłata śmieciowa zależała od wysokości zużycia wody.

Opłaty za wywózkę śmieci wzrosną w tym roku o prawie 70 procent. Grupa mieszkańców wystosowała petycję o obniżenie opłaty, pod którą podpisało się ponad 1100 osób.

Mieszkańcy domagają się obniżenia podwyżki opłat śmieciowych.

- Wnosimy o ponowne przeanalizowanie stawki za gospodarowanie odpadami. Zmieniono opłatę od zużycia wody. Argumenty, że to rozwiązanie jest lepsze dla osób uboższych nie przemawiają do nas. Otrzymujemy szereg telefonów od mieszkańców. Proszą o to, żeby wrócić do wcześniejszego sposobu naliczania opłat, ponieważ otrzymują rachunki po 300 złotych. Podnoszony jest argument, że zużycie wody deklarowane jest na poziomie 2,5 metra sześciennego na osobę. My się z tym nie zgadzamy, bo generalnie średnio nam wychodzi po 5 metrów na osobę - powiedział Adam Kalinowski, radny powiatu stargardzkiego.

Podwyżkę opłat tłumaczy Grzegorz Brochocki, zastępca Zarządu Związku Gmin Dolnej Odry.

- Okazało się, że zużycie wody jest mniejsze, a więc jeśli jest mniejsze to mniej pieniędzy wpłynęło do Związku. Musieliśmy podnieść i urealnić tę cenę. W tej metodzie jest pewna grupa osób o wysokim zużyciu, która płaci znacznie więcej i ma prawo się czuć poszkodowana - powiedział.

Według Brochockiego niższe opłaty za wywóz śmieci są możliwe w przypadku uchwalenia wyższych składek dla gmin będących członkami Związku.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty