Co roku w Polsce pielgrzymuje około siedmiu milionów osób. Co czwarty pielgrzym w Europie jest Polakiem. Nasi rodacy stanowią pięć procent pielgrzymujących chrześcijan na świecie - tak wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
- To co jest wyjątkowe w naszej ojczyźnie, to pielgrzymowanie w grupach. Jest też ciągłość pielgrzymowania. Do Polski przybywają również zagraniczni pielgrzymi. W ubiegłym roku byli u nas reprezentanci ponad 20 krajów - dodaje ojciec Tomczyk.
Fenomenem na skalę świata jest także to, że blisko połowę uczestników naszych pielgrzymek stanowią ludzie młodzi. Jak mówi ksiądz Krzysztof Siwek, rektor Kościoła Akademickiego pod wezwaniem świętej Anny i przewodnik 38. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę, na przestrzeni lat zmienia się charakter pielgrzymowania.
- Dawniej, oprócz wiary, mocno akcentowano też patriotyczny charakter pielgrzymek. Były one swoistą manifestacją wiary połączonej z patriotyzmem - tłumaczy ksiądz Siwek i wyjaśnia, że dziś to pójście głębiej w duchowość oraz że obecnie pielgrzymka to także uczenie się brania odpowiedzialności za swoje życie i za życie innych.
Zakład Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego wymienia około 500 miejsc, do których udają się pielgrzymki. Obok Jasnej Góry, Lichenia i Gietrzwałdu chętnie odwiedzamy też miejsca mniej znane, jak chociażby sanktuarium świętej Rodziny w Miedniewicach. Oprócz pielgrzymek pieszych, organizowane są także pielgrzymki rowerowe, rolkowe, autokarowe i kolejowe.