Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mat. www.nasa.gov
Mat. www.nasa.gov
Deszcze i gwałtowne burze spodziewane są w najbliższych godzinach na południowym wschodzie Australii. Jeśli spełnią się prognozy meteorologów, pomoże to strażakom w walce z ogromnymi pożarami lasów. Nie oznacza to jednak końca zagrożeń dla Australii.
Z ogromnymi pożarami lasów kraj ten zmaga się od września. Ogień rozprzestrzeniał się dzięki m.in. wysokim temperaturom. Te wyraźnie jednak spadły i w miejscach zagrożonych pojawił się deszcz. Meteorolodzy przewidują, że opady mogą być intensywne, a towarzyszyć im mają także burze.

Zarówno specjaliści od pogody jak i hydrolodzy ostrzegają jednak, że takie prognozy oznaczają znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia lawin błotnych jak również zanieczyszczenia wody. Miejscowe władze ostrzegają, że największe ryzyko występuje w stanach Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria, w miejscach w największy sposób strawionych przez pożary.

Naukowcy z NASA poinformowali tymczasem, że gęsty dym, który jest efektem pożarów zdołał już okrążyć Ziemię. Takie wyniki dały pomiary satelitarne, dokonane przez amerykańskich ekspertów.

Od września w pożarach w Australii zginęło 28 osób i około miliarda zwierząt. Ocenia się, że spłonęło 10 milionów hektarów lasów. Straty oceniane są na co najmniej 5 miliardów dolarów australijskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty