Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zdjecie kompozytora Krzysztofa Pendereckiego na wystawie "Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach", fot. Bartek Barczyk
Zdjecie kompozytora Krzysztofa Pendereckiego na wystawie "Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach", fot. Bartek Barczyk
Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę rano w Krakowie. Informację potwierdzała rodzina. Krzysztof Penderecki miał 86 lat.
Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Osiem lat temu brytyjski Guardian nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych, oraz koncertów. Jest autorem oprawy chóralnej głównie tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy - Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy.

Zmarły artysta spocznie w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie - poinformował przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy profesor Franciszek Ziejka. Jak powiedział, uroczysta ceremonia pogrzebowa zostanie
odprawiona po ustaniu przeszkód związanych z epidemią koronawirusa. Zwłoki zostaną skremowane.
Relacja Pawła Pawlicy [IAR]
"Zacząłem grać dzięki swojemu dziadkowi"- mówił w rozmowie z Polskim Radiem z okazji swoich 80. urodzin Krzysztof Penderecki.
Relacja Beaty Woźniak (IAR).
Zmarły artysta spocznie w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie - poinformował przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy profesor Franciszek Ziejka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty