Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że rząd skieruje do Trybunału Konstytucyjnego zapytanie, do jakiego stopnia TSUE może wydawać wyroki zabezpieczające wobec państw członkowskich.
Szef rządu odniósł się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał zawieszenie działalności polskiej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Mateusz Morawiecki powtórzył na konferencji stanowisko rządu, że „wymiar sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich”.

Trybunał Sprawiedliwości napisał w uzasadnieniu swojego wniosku, że „choć organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich [Unii], to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii”. Sędziowie z Luksemburga zarzucają izbie dyscyplinarnej naruszanie niezawisłości sędziów.

Polska domagała się odrzucenia tego wniosku, uznając go za niedopuszczalny. Przedstawiciele rządu podkreślali, że reforma sądownictwa leży w kompetencjach państw członkowskich i to one decydują, jak zorganizować wymiar sprawiedliwości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty