Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny skrytykowała skupowanie szczepionek przez bogate kraje.
Przedstawiciele WHO twierdzą, że gromadzenie zapasów przez państwa Zachodu uderza w biedniejsze kraje i może doprowadzić do załamania się specjalnego funduszu dla mniej zamożnych.

Zarówno WHO jak i ONZ wielokrotnie mówiły, że 10 bogatych krajów wykorzystało 75 procent całych światowych zapasów szczepionek, a tymczasem w ponad 100 krajach nie ma do ej pory ani jednej dawki.

Teraz Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że nierówności mogą doprowadzić do upadku funduszu COVAX. W jego ramach bogate państwa finansują szczepionki dla uboższych, ale mimo miliardowych kontraktów na razie udało się dostarczyć jedynie jedną partię preparatu do Ghany.

- Nie pokonamy COVID-u przy nierówności szczepionek. Jest jasne, że w ten sposób świat nie podniesie się po koronawirusie. Dzielenie się szczepionkami jest najlepszym sposobem powrotu do normalności - mówił podczas wideokonferencji prasowej szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Do tej pory na całym świecie szczepionkę podano 227 milionom osób, z czego 47 milionów zostało całkowicie zaszczepionych.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 512 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 113 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty