Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
We Francji we wtorek kolejna runda demonstracji przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny.
Protestujących oburza zarówno treść ustawy, jak i fakt, że została przeforsowane przez rząd bez głosowania w parlamencie. Stąd rosnący gniew społeczeństwa i coraz bardziej brutalna forma antyrządowych protestów.

To dziesiąta runda strajków i demonstracji przeciwko zmianom w systemie emerytalnym i druga odkąd zakończono proces legislacyjny. Władze obawiają się, że napięcia społeczne osiągną dziś kulminacyjny punkt. Według MSW, na ulice wyjdzie do 900 tysięcy osób, w tym kilka tysięcy lewicowych radykałów. - Służby MSW spodziewają się bardzo poważnych zakłóceń porządku publicznego - ostrzegł wczoraj szef MSW Gerald Darmanin, zapowiadając nadzwyczajną mobilizację 13 tysięcy funkcjonariuszy.

„Minister spraw wewnętrznych prowadzi operację ogólnej prowokacji”- skomentował lider lewicy Jean-Luc Mélenchon, oskarżając władze o podsycanie insurekcyjnych nastrojów. Z kolei związki zawodowe wzywają do pokojowych protestów i strajków w sektorach transportu, energii i oświaty.

Mimo rosnącej presji ulicy, francuski rząd nadal wyklucza wycofanie reformy emerytalnej. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę Konstytucyjną. Nowe prawo ma wejść w życie na początku września.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty